Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Koronavirus - informace MV

Informace MV pro občany, k jednání zastupitelstev obcí, opatření při volbách a pro cizince na území ČR. 

English English version
 

 1. Aktuality a důležitá upozornění
 2. Vstup na území ČR
 3. Obecné informace
 4. Informace pro cizince
 5. Informace pro obce
 6. Informace psychologického pracoviště
 7. Informace pro školy a školská zařízení

1. Aktuality a důležitá upozornění

 • Ministerstvo zdravotnictví vydalo změnu ochranného opatření k podmínkám vstupu do ČR účinnou od 30. září 2021. Konsolidovanou verzi opatření s vyznačenými změnami naleznete zde (pdf, 489 kB).

 • Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo ochranné opatření k podmínkám vstupu do České republiky
  Od 23. srpna 2021 bude s ohledem na účinnost plného očkování přikročeno k uvolnění protiepidemických opatření i pro očkované cizince ze třetích zemí za podmínky, že očkování bylo provedeno vakcínou schválenou agenturou EMA či jejím ekvivalentem. Očkované osoby musí mít vystavený ověřitelný certifikát, jehož vzor je zveřejněn v seznamu certifikátů na webu Ministerstva zdravotnictví. Bez splnění dalších epidemiologických podmínek mohou přicestovat i očkované osoby ze zemí, pro které byl uzavřen implementační akt na úrovni EU a které vydávají certifikát podle EU COVID nařízení. Pro tyto očkované osoby se otevírá možnost cestovat do ČR z jakéhokoli důvodu a je pro ně také plně obnovena vízová agenda na příslušných zastupitelských úřadech ČR. To neplatí pro země s extrémním rizikem nákazy, kde zůstává vízová agenda i pro tyto osoby omezena jen na specifikované tituly.

 • Dne 31. července 2021 vstoupilo v účinnost nové ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví upravující vstup do České republiky.
  Nově se u dětí ve věku 6 až 12 let přistupuje k možnosti ukončit povinnou samoizolaci po návratu ze zemí s vysokým nebo velmi vysokým rizikem nákazy negativním výsledkem PCR testu provedeného na území České republiky (nejde-li o děti, které mají výjimku z jiného důvodu, např. z titulu prodělaného onemocnění covid-19). U této věkové skupiny se již nebude vyžadovat ani test před cestou do České republiky. Dále se s ohledem na blížící se začátek akademického roku na vysokých školách umožňuje přijímat žádosti o dlouhodobá víza a dlouhodobé pobyty za účelem studia na vysoké škole (podle § 64 odst. 1 písm. a) zákona o pobytu cizinců) v České republice i v zemích s extrémním rizikem nákazy.

 • Další aktuality a důležitá upozornění (COVID19)
   

Stanovisko Ministerstva vnitra k možnosti distanční účasti členů zastupitelstva kraje na ustavujícím zasedání

Výplata jednorázového příspěvku důchodci 5.000 Kč v roce 2020

Seznam odběrových míst

  

2. Vstup na území České republiky

Podmínky pro vstup na území ČR a karanténní opatření jsou upravena ochranným opatřením ministerstva zdravotnictví ze dne 10. září 2021, které bylo změněno opatřením ze dne 29. září 2021. Konsolidovanou verzi opatření naleznete zde (pdf, 489 kB). Seznam zemí s nízkým, středním, vysokým a velmi vysokým rizikem nákazy naleznete zdeInformace k podmínkám vstupu do jednotlivých států mají k dispozici zastupitelské úřady v daných zemích a Ministerstvo zahraničních věcí. Karanténní opatření a informace k provádění RT-PCR testu na přítomnost SARS CoV-2 jsou v gesci Ministerstva zdravotnictví. Informace o uznávání certifikátů z jiných zemí naleznete zde: https://koronavirus.mzcr.cz/certifikaty/
  
Dochází k postupnému obnovování činnosti zastupitelských úřadů ČR v zahraničí. Na základě vývoje epidemiologické situace budou postupně uvolňovány možnosti vstupu cizinců ze třetích zemí na území České republiky. Podrobnější informace týkající se pobytu cizinců ze třetích zemí naleznete na stránce Informace k řešení pobytových záležitostí cizinců na území ČR.

  

Pravidla vstupu a návratu do ČR (účinnost od 30. září 2021)
- občané ČR a cizinci s pobytovým oprávněním vydaným Českou republikou
- občané EU+ a cizinci s povolením k dlouhodobému nebo trvalému pobytu v zemích EU+

Pravidla_vstupu_a_navratu_do_CR_pro_obcany_CR_a_rezidenty_od_30_zari_2021_-_20210930.jpg
ke stažení (pdf, 134 kB)

  
Pravidla vstupu a návratu do ČR (účinnost od 30. září 2021)
- občané třetích zemí, kteří nemají vydané pobytové oprávnění Českou republikou nebo nemají povolení k dlouhodobému nebo trvalému pobytu v jiné zemi EU+
- občané třetích zemí, kteří mají vydané krátkodobé vízum Českou republikou před 11. květnem 2020 a kteří mají vydané krátkodobé nebo dlouhodobé vízum v jiné zemi EU+

Pravidla_vstupu_a_navratu_do_CR_pro_cizince_z_3_zemi_od_30_zari_2021_-_20210930.jpg
ke stažení (pdf, 135 kB)

  

TELEFONICKÁ A E-MAILOVÁ LINKA
Informační linky zodpovídají pouze dotazy v souvislosti s podmínkami vstupu na území ČR. Informace jsou poskytovány v češtině i v angličtině. Žádosti o individuální výjimky pro vstup na území nebudou zodpovídány, MV individuální výjimky ke vstupu neuděluje.

Telefonní linka: +420 974 801 801, provozní doba Po - Čt: 8:00 - 16:00 a Pá: 8:00 - 12:00
Emailová linka: cestovani.covid19@mvcr.cz
COVID19_infolinka-cas_ve_fronte_-_20210423.jpg
ke stažení (pdf, 393 kB)

  

3. Obecné informace

  

4. Informace pro cizince

  

5. Informace pro obce

  

6. Doporučení psychologického pracoviště Ministerstva vnitra

  

7. Informace pro školy a školská zařízení

  

vytisknout  e-mailem