Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Zdravotně humanitární program MEDEVAC

MEDEVAC_-_logo.jpg

Program MEDEVAC - obecné informace

Nemocnice Na Bulovce - ORT2

Zdravotně humanitární program MEDEVAC

Program MEDEVAC je vládní, zdravotně humanitární program České republiky, který se zaměřuje na poskytování lékařské péče zranitelným skupinám obyvatelstva v regionech zasažených humanitární krizí či přírodní katastrofou nebo v místech, kde není dostupná specializovaná odborná péče. Léčba je poskytována zdarma a výhradně civilistům (převážně ženám, dětem a starším osobám), kteří se nacházejí ve vážném zdravotním stavu, nebo jim jejich zdravotní stav neumožňuje vést důstojný život. Program MEDEVAC se zaměřuje na pacienty s takovým typem onemocnění, které si nevyžádá intenzívní léčbu v řádech několika let, ale jedná se o pacienty, pro které léčení v ČR nebo operace v zahraničí znamená podstatnou změnu jejich zdravotního stavu (záchranu života anebo zásadní zvýšení kvality života).

Program MEDEVAC je realizován v podobě:

  1. humanitární evakuace zdravotně postižených obyvatel na léčení do ČR (od roku 1993)

  2. vysílání českých lékařských týmů do zahraničí (od roku 2013)

  3. odborné stáže lékařů z oblastí postižených humanitární krizí v ČR (od roku 2015)

  4. poskytování peněžních darů do zahraničí na podporu a rozvoj infrastruktury v zemích stižených válkou či přírodními katastrofami (od roku 2016)

Program MEDEVAC je koordinován Ministerstvem vnitra a probíhá v úzké mezirezortní spolupráci mezi dalšími zúčastněnými ministerstvy, konkrétně Ministerstvem zahraničních věcí, Ministerstvem zdravotnictví, Ministerstvem obrany a Armádou ČR. Od roku 2016 se do programu MEDEVAC zapojilo Ministerstvo průmyslu a obchodu. 

Na realizaci programu v zahraničí či v České republice se podílejí české fakultní nemocnice v přímé působnosti Ministerstva zdravotnictví - Fakultní nemocnice v Motole, Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (dále jen VFN), Nemocnice Na Bulovce, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Fakultní nemocnice Olomouc, Fakultní nemocnice Hradec Králové a Fakultní nemocnice Ostrava a od roku 2016 také Ústřední vojenská nemocnice ve Střešovicích, která je v přímé působnosti Ministerstva obrany.

  

vytisknout  e-mailem