Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Stanovisko Ministerstva vnitra k požadavkům obcí na poskytnutí údajů z registru obyvatel a agendového informačního systému evidence obyvatel

S ohledem na řešení některých opatření ze strany orgánů obcí ve vztahu k obyvatelstvu, která by měla být řešena v souladu a v mezích stanovených krizových opatření vlády, se na Ministerstvo vnitra obracejí obce s žádostí o poskytnutí výpisu občanů s trvalým pobytem na území obce v různém členění.

K uvedenému sdělujeme, že pro uvedené účely lze využít formulář „Žádost o využití údajů z Registru obyvatel a agendového informačního systému evidence obyvatel“, který je zpřístupněn na Portálu veřejné správy, části pro úředníky, v sekci formuláře (https://www.portal.gov.cz/urednik/formulare).

1. Získání jmenovitého seznamu občanů, kteří odpovídají požadované věkové struktuře, a jsou zároveň hlášeni k trvalému pobytu v dané obci.
Pokud obec potřebuje výpis svých občanů podle věku narození – například starších 65 let, 80 let apod., lze prostřednictvím tohoto formuláře a s využitím kritéria „narození“ požádat o jmenný seznam občanů podle zadané věkové struktury, kde narození od je například ve struktuře 01.01.1900 a narození do pak datum určující požadované věkové rozpětí občanů.

Například pro získání seznamu osob starších 65 let, včetně těch, které tohoto věku dosáhnou v letošním roce, je žádoucí zadat v rozmezí narození 01.01.1900 – 01.01.1955.
 

2. Získání jmenovitého seznamu obyvatel obce v konkrétních adresních strukturách.
Pokud obec potřebuje výpis všech obyvatel obce podle různé struktury adresních míst, lze prostřednictvím tohoto formuláře s využitím možnosti bez zadání volby nabízených kritérií požádat o jmenný seznam všech obyvatel, kteří jsou v dané obci nebo městské části hlášeni k pobytu. Součástí tohoto seznamu jsou i cizinci s povoleným pobytem v dané obci.

Takto vyhotovený seznam lze převést do formátu aplikace MS Excel, který umožňuje s využitím filtru dat sestavovat požadované selekty (například podle ulice, čísla popisného apod.).        

Manuál pro využití uvedeného formuláře naleznete na webových stránkách Ministerstva vnitra (https://www.mvcr.cz/clanek/manual-pro-obce.aspx).

Upozorňujeme, že místo pobytu má pouze evidenční charakter, a tudíž nelze zaručit, že se obyvatelé na hlášené adrese skutečně zdržují.


Zpracoval: odbor správních činností Ministerstva vnitra
Praha, 30. března 2020

vytisknout  e-mailem