Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Rada EU

Obecné informace a působnost Ministerstva vnitra ČR 

Rada EU je hlavní rozhodovací orgán Evropské unie. Reprezentuje členské státy a má rozsáhlé zákonodárné a výkonné pravomoci. Každá členská země je v ní zastoupena na ministerské úrovni, jednání Rady EU se vždy účastní jeden ministr z každé vnitrostátní vlády všech členských zemí. Každý ministr v Radě je zplnomocněn k závaznému jednání jménem své vlády, nese odpovědnost vůči svému vnitrostátnímu parlamentu a občanům. 

 
Na předmětu jednání záleží, kteří ministři se zúčastní jaké schůzky. Rada spravuje celou řadu oblastí, a proto se vyskytuje ve více formacích. V roce 2009 bylo zakotveno deset základních formací Rady EU.
 
Jedná se o následující formace:
1. Obecné záležitosti (GAC)
2. Zahraniční věci (FAC) 
3. Hospodářské a finanční věci (ECOFIN)
4. Spravedlnost a vnitřní věci (JHA)
5. Zaměstnanost, sociální politika, zdraví a ochrana spotřebitele
6. Konkurenceschopnost
7. Dopravu, telekomunikace a energetika (TTE)
8. Zemědělství a rybolov
9. Životní prostředí
10. Vzdělávání, mládež a kultura.
 
Každý členský stát Evropské unie má v Bruselu své zastoupení pod označením stálé zastoupení (Permanent Representation). V čele jednotlivých zastoupení jsou stálí velvyslanci (Permanent Representative), což jsou obyčejně velmi zkušení diplomaté. Společně tvoří Výbor stálých zástupců (Coreper), který například připravuje schůze ministrů. Coreper se schází každý týden a jeho hlavním posláním je zajistit, aby se na ministerské úrovni řešily pouze ty nejdůležitější a nejcitlivější problémy. Pracovní náplň Coreperu je připravována na  pracovních skupinách Rady tvořených experty členských států.
 
Rada pro spravedlnost a vnitřní věci (Rada JHA) zasedá obvykle 4krát za předsednictví v Bruselu nebo Lucemburku, jednou během každého předsednictví se koná také neformální jednání Rady v předsednické zemi. Podle tématu, které se projednává, se jednání Rady JHA účastní ministr spravedlnosti nebo ministr vnitra.  
  
 
Ministerstva vnitra se týká také Rada pro dopravu, telekomunikace a energetiku (Rada TTE) pokud se řeší témata spojená s informační společností a problematikou eGovernment, což bývá přibližně jednou za předsednictví.    
 
 
 
Tiskové zprávy z Rada JHA konaných v roce 2014:
 
 
Tiskové zprávy z Rad JHA konaných v roce 2013:
 
 
 
 

 

vytisknout  e-mailem