Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných osobách v ohrožení

Informace o projektu

 • Mezi nejohroženější osoby v případě pohřešování patří děti a senioři. Pro ochranu jejich života a zdraví je klíčové nalézt ztracenou osobu v co nejkratším čase. Proto MV společně s PČR roku 2010 aktivovalo NKMPPD, který byl určen ztraceným dětem a v roce 2024 rozšířilo využití tohoto účinného mechanismu i na seniory. Senior totiž v určitém věku a za jistých zdravotních či mentálních potíží může být stejně vážně ohrožen na životě a zdraví jako dítě, když se ztratí. Navíc ztraceného dítěte si každý všimne, ale ztraceného seniora můžeme celkem snadno přehlédnout nebo si myslet, že je jen na procházce.
   
 • Ve většině případů pohřešování dětí, se jedná o děti, které samovolně utečou od rodiny nebo ze zařízení pro výkon ústavní/ochranné výchovy, nebo o děti, které jsou „uneseny“ jedním z rodičů. Se zvláštním zřetelem jsou řešeny případy zmizení dětí, při kterých je bezprostředně ohroženo zdraví nebo život dítěte. V těchto situacích je velice důležitý rychlý přenos informací mezi jednotlivými subjekty pátrání, ale i směrem k veřejnosti, která může bezprostředně po zmizení dítěte poskytnout relevantní informace a právě zde aktivuje Policie ČR národní koordinační mechanismus pátrání.
   
 • Z důvodu zvýšení rychlosti a efektivity pátrání spustilo Ministerstvo vnitra v roce 2010 projekt Národního koordinačního mechanismu pátrání po pohřešovaných dětech. Jedná se o systém včasného varování v případech, kdy život nebo zdraví pohřešovaného dítěte je v ohrožení (cca 20 případů ročně). O aktivaci mechanismu a zařazení dítěte do něj rozhoduje Policie ČR. Systém je založen na rychlém přenosu informací o pohřešovaném dítěti od policie k veřejnosti, zejména prostřednictvím médií. Rodinám pohřešovaných dětí je ze strany policejních psychologů poskytována profesionální psychologická pomoc, obrátit se mohou rovněž na linky důvěry a neziskové organizace poskytující pomoc v obtížných životních situacích.
    
 • Tento systém včasného varování fungující v některých evropských i mimoevropských státech již pomohl zachránit mnohé dětské životy. Pro stejný účel byl vytvořen také v ČR. Informujte o tomto projektu a o způsobu, jak se do něj zapojit členy své rodiny, přátele, kolegy, ... Čím více lidí se dozví o vyhlášeném pátrání, tím větší je šance, že pohřešované dítě bude nalezeno.
   
 • Pomoci při pátrání po pohřešovaném dítěti či seniorovi může každý z nás. Stačí se přihlásit k odběru upozornění o vyhlášeném pátrání po osobě  v ohrožení. Budete-li chtít, aby vás zpráva o vyhlášeném/odvolaném pátrání zastihla vždy, i když právě nemáte přístup do své e-mailové schránky, stačí si nainstalovat mobilní Aplikaci ECHO, která je přímo napojena na policejní databázi pohřešovaných osob v ohrožení a  v okamžiku, kdy Policie ČR vloží do databáze nový případ, obdrží všichni uživatelé informaci ihned. První hodiny od zmizení jsou totiž zásadní a s každou další minutou šance na nalezení dítěte či seniora výrazně klesá. V Aplikaci ECHO jsou k dispozici vždy aktuální informace. Uživatelé mohou jedním stisknutím zavolat Policii ČR a předat relevantní informace.
   
 • Více informací, kontakty a preventivní návody naleznete na https://pomoztemenajitvcas.webnode.cz/.

vytisknout  e-mailem