Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Integrace cizinců

Činnost krajů, obcí a nestátních neziskových organizací

A. Činnost obcí

Primárním nástrojem na lokální úrovni jsou projekty obcí na podporu integrace cizinců (dříve tzv. emergentní projekty).  Klíčovým cílem projektů je poskytnout samosprávám obcí impuls a podporu k vytvoření vlastní integrační strategie. Obce tak mohou prostřednictvím financí ze státních dotací realizovat aktivity v nezbytné součinnosti s cizinci, organizacemi cizinců, nestátními neziskovými organizacemi a školami. Například v roce 2019 realizuje projekt Havlíčkův Brod, Brno, Plzeň, Pardubice, Roudnice nad Labem, MČ Praha 3, 4, 5, 7, 9, 11, 12, 13, 14, 17 a Praha-Libuš. Významnou součástí jsou každoročně pořádané konference statutárních měst, které umožňují sdílení zkušeností a navazování vzájemných kontaktů mezi obcemi, které se integrací cizinců zabývají. V roce 2019 tuto konferenci pořádala městská část Praha 13.

Odbor azylové a migrační politiky financuje vybrané projekty obcí a městských částí na podporu integrace cizinců prostřednictvím dotací ze státního rozpočtu.  Každý rok je vyhlašována výzva k podávání žádostí o poskytnutí dotací. Informace o nových výzvách naleznete zde.
 

B. Činnost nestátních neziskových organizací

Nestátní neziskové organizace (NNO) mají značný potenciál v oblasti integrace a jsou v řadě případů vítaným partnerem v realizaci Koncepce integrace cizinců. NNO se významným způsobem zapojují do realizace projektů obcí i činnosti Integračních center. Tři Integrační centra jsou NNO přímo provozována (v Ústeckém kraji, Královehradeckém kraji a v Praze). Činnost NNO v oblasti podpory integrace cizinců je finančně podporována například z prostředků státního rozpočtu (dotace rezortů), ESF, fondů EHP a Norska, prostředků AMIF a dalších zdrojů (např. obce, kraje, ambasády). Projekty NNO na integraci cizinců finančně podpořené Ministerstvem vnitra naleznete zde.

Odbor azylové a migrační politiky finančně podporuje projekty nestátních neziskových organizací na podporu integrace cizinců prostřednictvím dotací ze státního rozpočtu.  Každý rok je vyhlašována výzva k podávání žádostí o poskytnutí dotací. Informace o nových výzvách naleznete zde.

  

vytisknout  e-mailem