Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Vít Rakušan v Ghaně zahájil misi MEDEVAC českých expertů na plastickou chirurgii. Řešil i bezpečnostní spolupráci obou zemí

Ministr vnitra Vít Rakušan zahájil v Ghaně misi programu MEDEVAC zaměřenou na plastickou chirurgii, jednal s viceprezidentem a ministry vnitra, národní bezpečnosti i zdravotnictví. Zahájil také Česko-ghanský zdravotnický seminář. 

Pracovní cesta prvního místopředsedy vlády a ministra vnitra Víta Rakušana do Afriky pokračovala od 30. dubna do 2. května 2023 v Ghaně. Hlavními tématy této cesty je bezpečnost Afriky a EU, stabilita regionu nebo podpora místního zdravotnictví. Cesta akcentuje základní fakt, že bezpečnost Afriky souvisí s bezpečností nejen Česka, ale celé EU. Mezi zásadnější body návštěvy Víta Rakušana v Ghaně patřilo zahájení další fáze mise zdravotně-humanitárního programu Ministerstva vnitra MEDEVAC v partnerské nemocnici Cape Coast Teaching Hospital. Jde o pokračování úspěšné mise lékařů plastické chirurgie FN Královské Vinohrady.

„Ghana je v Africe jedním z našich klíčových partnerů. Bylo skvělé přímo na místě vidět výsledky našeho programu MEDEVAC. Děkuji našim lékařům i ostatním lidem z programu, že zde dokáží zlepšovat kvalitu života lidem v nouzi. Děkuji také viceprezidentovi a dalším ministrům za skvělá jednání nejen o bezpečnostní spolupráci našich zemí, “ uvedl Vít Rakušan.
Program MEDEVAC funguje v Ghaně od roku 2019. Od té doby se našim odborníkům podařilo provést 261 operací u 238 pacientů. Mise se zaměřují na pacienty z nejchudší části ghanské populace, často s komplikovanými diagnózami. Po úspěšných misích zaměřených na ortopedii a gynekologii se od loňského roku uskutečňuje také mise plastické a rekonstrukční chirurgie zaměřená na sledování traumatologie především u žen a dětí s vrozenými vadami končetin nebo po těžkém popáleninovém poranění.

Bezpečnost a spolupráce
Vít Rakušan během pracovní cesty v Ghaně jednal např. s tamním viceprezidentem, dále s ministry vnitra, národní bezpečnosti a zdravotnictví. Při jednání mimo jiné ocenil, že Ghana podpořila rezoluce OSN odsuzující ruskou invazi na Ukrajinu i územní celistvost Ukrajiny. Během Česko-ghanského zdravotnického fóra vyzdvihl potenciál obchodní spolupráce obou zemí nejen v této oblasti.
Úspěšnou spolupráci obou zemí, o které se vedla diskuse, přestavuje také Program bezpečnostní rozvojové spolupráce. Jde o program Ministerstva vnitra, konkrétně o program spolupráce našich i ghanských policistů sloužící k výměně znalostí a zkušeností v oblasti vnitřní bezpečnosti, aktuálně také na téma trestných činů v kyberprostoru.

Pracovní cesta Víta Rakušana po Africe začala v Senegalu (více zde) a bude pokračovat ve Rwandě.


Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru  komunikace

Odkazy do noveho okna

Ghana_4 Cape Coast Teaching Hospital

Ghana_4 Cape Coast Teaching Hospital 

Detailní náhled

Ghana_5 Cape Coast Teaching Hospital

Ghana_5 Cape Coast Teaching Hospital 

Detailní náhled

Ghana_6 Cape Coast Teaching Hospital

Ghana_6 Cape Coast Teaching Hospital 

Detailní náhled

Ghana_7 Accra

Ghana_7 Accra 

Detailní náhled

Ghana_8 Accra

Ghana_8 Accra 

Detailní náhled

Ghana_10

Ghana_10 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem