Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Svět si připomíná Světový humanitární den. Do humanitární pomoci se aktivně zapojuje i Ministerstvo vnitra

Dne 19. srpna si každoročně připomínáme Světový humanitární den. Dle aktuálních údajů OSN je v letošním roce na světě více než 235 milionů lidí, kteří potřebují humanitární pomoc a ochranu. Těmto zranitelným lidem, mezi které patří často ženy a děti, pomáhá i Ministerstvo vnitra zahraničními programy MEDEVAC a Pomoc na místě. 

Celý svět si dnes připomíná Světový humanitární den OSN a pozadu nezůstává ani Ministerstvo vnitra (MV), které se na humanitární pomoci podílí také programy MEDEVAC a Pomoc na místě. Díky tomu za dobu existence programů už MV spolu s partnery např. zkoordinovalo úspěšné operace 4130 pacientů ve 25 zemích nebo vyslalo na pomoc 106 lékařských týmů. Do této pomoci se zapojilo devět českých nemocnic. V rámci pomoci nejzranitelnějším uprchlíkům v regionech původu, často ženám a dětem, pomohlo MV cca 350 tisícům osob a 61 tisícům uprchlíkům zajistilo v jejich regionech novou střechu nad hlavou.

„Chci poděkovat a vyjádřit hlubokou úctu všem, kteří v rámci humanitární pomoci zachraňují zdraví i životy těm nejzranitelnějším, kteří kvůli okolnostem, které nezavinili, nemohou žít ve svých domovech nebo např. nemají základní lékařskou péči,“ říká ministr vnitra Vít Rakušan. Právě k tomu slouží programy Ministerstva vnitra MEDEVAC a Pomoc na místě zaměřené na lékařskou pomoc, lékařské mise, rozvojovou pomoc i pomoc s budováním infrastruktury prakticky po celém světě tam, kde je nejvíce zapotřebí.

V letošním roce se humanitární pomoc také nesla ve znamení pomoci lidem na Ukrajině. „Děkuji všem, kteří pomáhají v našich zahraničních programech MEDEVAC a Pomoc na místě. Děkuji jim i za to, jak se zapojili do pomoci Ukrajině. Bez odhodlání lékařů, sestřiček a všech spolupracovníků i z dalších resortů v Česku i v zahraničí bychom na pomoc takového rozsahu nemohli ani pomyslet,“ dodává Vit Rakušan.

Přes program MEDEVAC jsme na pomoc Ukrajině poskytli osm zásilek materiálního vybavení, které putovaly přímo zdravotnickým zařízením. Zrealizovali jsme také evakuaci popálené holčičky, slepého chlapečka a těžce raněného hasiče do České republiky k dalšímu léčení. Program Pomoc na místě poskytl mimořádnou podporu ve formě pěti peněžních darů Ukrajině a sousednímu Moldavsku.

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem