Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Vít Rakušan v Bruselu: ČR čelí enormnímu migračnímu tlaku. Navrhujeme rychlou pomoc nejvíc zasaženým zemím

Země čelící hlavnímu náporu uprchlíků z Ukrajiny potřebují od EU rychlou finanční a materiální podporu. Na mimořádném jednání ministrů vnitra v Bruselu to řekl ministr vnitra Vít Rakušan. Česko navrhuje vyčlenit na pomoc prostředky ze schválených fondů EU pro oblast vnitřních věcí. 

Vít Rakušan dnes na Radě pro vnitřní věci EU seznámil členské státy s bezprecedentní situací, které Česko čelí v souvislosti s tím, že do EU kvůli ruské agresi na Ukrajině přišlo v rekordně krátkém čase 3,5 mil. osob. Do Česka z toho za jeden měsíc zamířilo 300 tisíc uprchlíků a většina z nich u nás chce zůstat, což dokládá 236 tisíc vyřízených žádostí o dočasnou ochranu. Je proto nutné na úrovní EU řešit např. otázku ubytovacích kapacit.

„Udělili jsme 236 tisíc dočasných ochran, což je třetina v rámci celé EU. Děláme a budeme dělat maximum, abychom pomohli Ukrajině a zvládli nápor uprchlíků. Jsme však pod stejným tlakem jako země sousedící s Ukrajinou a i my budeme potřebovat finanční a materiální pomoc,“ řekl Vít Rakušan. ČR už oslovila členské státy s žádostí o podporu pro zajištění 50 tisíc ubytovacích míst, na kterou zatím zareagovalo Německo a Rakousko. Žádosti o podporu míří či budou mířit také na UNHCR nebo Agenturu EU pro azyl. Už teď je však zřejmé, že tato podpora nebude stačit.

Česko s podporou Slovenska proto navrhlo členským státům řešení v rámci finanční podpory v oblasti vnitřních věcí. „Můžeme využít prostředky už schválených fondů, jejich posílení a přerozdělení. Jde o rychlé a jednoduché řešení, které nejvíc zasaženým zemím včetně ČR pomůže vyřešit nejurgentnější potřeby,“ vysvětlil ministr Rakušan. Vyplácení ČR navrhuje ve formě paušální částky za osobu a na tuto okamžitou pomoc by měla navázat celounijní debata o tom, jak prostředky na podporu dále navýšit.

V rámci návrhu francouzského předsednictví na vytvoření mechanismu pro koordinaci transferů lidí prchajících před válku na Ukrajině Česká republika navrhla využít existující transportní centra v zemích prvního vstupu. V nich by docházelo k poskytování informací ohledně dočasné ochrany a cest do zemí EU. Uprchlíci by se pak posílenými spoji dostali do zemí, kde mají rodinné příslušníky, navíc by v centrech získali přesné informace, kde pro ně bude s ohledem na aktuální situaci nejlepší hledat útočiště.


Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem