Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Mezinárodní ochrana

Informace o azylu a uprchlictví, azylu v Evropské unii, řízení o udělení mezinárodní ochrany, pobytu v azylovém zařízení, nezletilých bez doprovodu, informacích o zemích původu, Dublinském systému, přesídlovacím programu, zpracování a ochraně osobních údajů 

Přesídlování

  • je nástrojem ochrany a poskytování trvalého řešení dlouhodobě neuspokojivé uprchlické situace ve třetích zemích,

  • v sobě spojuje mechanismy řízené migrace, individuální ochrany uprchlíků, trvalého řešení jejich situace a vyjádření solidarity s regiony zasaženými uprchlickými toky v rámci společného sdílení břemene v uprchlické oblasti,

  • je nástroj využívaný výhradně v situacích, kdy nepřipadá v úvahu jiný způsob trvalého řešení, tedy když se příslušníci uprchlické populace z objektivních důvodů nemohou vrátit do země původu a zároveň vzhledem ke svému profilu nemohou získat dostatečnou ochranu nebo být integrováni v zemi svého aktuálního pobytu (nejčastěji v zemi prvního azylu).

Česká republika se hlásí k řešení globálních uprchlických problémů a má všechny předpoklady pro to, aby se mohla úspěšně zapojit mezi státy, které již přesídlovaní realizují.

Mezi lety 2005 a 2008 Česká republika uskutečnila několik ad-hoc přesidlovacích projektů, v rámci kterých bylo do České republiky přesídleno přes 30uprchlíků z Uzbekistánu či Kuby. Tato humanitární přesidlování sloužící k poskytnutí okamžité a trvalé ochrany pronásledovaným lidem byla a jsou realizována, v převážné většině, ve spolupráci s Úřadem Vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR).

V roce 2008 pak Vláda České republiky přijala usnesením ze dne 27. června 2008 č. 745 (pdf, 29 kB) Koncepci národního přesídlovacího programu (pdf, 148 kB), předloženou Ministerstvem vnitra České republiky. Ta tvoří teoretický rámec pro realizaci přesídlovacích programů.

Koncepce národního přesídlovacího programu

 

Realizace národního přesídlovacího programu byla tedy zahájena pilotním programem přesídlení skupiny barmských uprchlíků z Malajsie na podzim roku 2008.

 

Mezi lety 2008 a 2012 pak Česká republika v několika vlnách  přesídlila celkem 103 barmských uprchlíků z Thajska a Malajsie. Pro Barmu se Česká republika rozhodla mimo jiné z důvodu velmi bezútěšné situace, které tito uprchlíci (vzhledem ke geografické poloze Barmy) v zemích prvního azylu čelí. Jak Indie, tak i Thajsko a Malajsie nejsou signatáři Ženevské úmluvy o právním postavení uprchlíků z roku 1951, a tudíž jsou jejich šance na získání alespoň základní formy ochrany velmi limitovány.

Mimo to, v roce 2010, Česká republika přesídlila a udělila azyl kubánskému politickému vězni R. Pozadovi s rodinou neprodleně poté, co byl amnestován kubánskou vládou.

 

Všichni uprchlíci přesídlení do České republiky procházejí šestiměsíčním integračním programem v integračním středisku Správy uprchlických zařízení, jehož součásti je nejen velmi intenzivní kurz českého jazyka, ale také kulturně-orientační integrační kurz. Po jeho skončení jsou jednotliví uprchlíci přestěhováni do integračních bytů v obcích po celé České republice, kde jejich integrace do české společnosti nadále pokračuje.

 

Odbor azylové a migrační politiky, 26. srpna 2014

 

vytisknout  e-mailem