Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Zahraniční pomoc Ministerstva vnitra

Ve světle dlouhodobě obtížné migrační a azylové situace v Evropě a jejím sousedství se Ministerstvo vnitra podílí na jejím řešení prostřednictvím několika aktivit. 

Program Pomoc na místě

Program Pomoc na místě (celým názvem Program Ministerstva vnitra na asistenci uprchlíkům v regionech původu a prevenci velkých migračních pohybů) vznikl v roce 2015 jako reakce na válku v Sýrii a vlnu migrace, která se v návaznosti na ní vzedmula.

Stálý program Pomoc na místě spravuje odbor azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra a spolu se zdravotně humanitárním programem MEDEVAC tvoří humanitární a asistenční opatření Ministerstva vnitra na pomoc zemím s velkými uprchlickými populacemi a zemím, které čelí velkým migračním tlakům. Z programu Pomoc na místě jsou udělovány peněžní dary do zahraničí určené na asistenci uprchlíkům v místě jejich prvního vysídlení, osobám vnitřně vysídleným a osobám, které se navrátily do země svého původu. Dále jsou poskytovány dary na posilování azylového a migračního systému, ochrany hranic a na boj proti nelegální migraci. Příjemci těchto finančních příspěvků jsou vládní partneři, mezinárodní organizace a mezinárodní nevládní organizace.

Od roku 2015 se Pomoc na místě zaměřuje na tři prioritní regiony - Blízký východ, Balkán a region Sahelu a severní Afriky. V těchto oblastech se kromě bilaterální spolupráce Ministerstvo vnitra snaží pro zvýšení dopadu intervencí realizovat též projekty ve spolupráci s ostatními členskými zeměmi Evropské unie.

V roce 2019 byl rozpočet programu 150 mil. Kč a byly podpořeny projekty v Jordánsku, Libyi, Mali, Nigeru a v Severní Makedonii. Ministerstvo vnitra též poskytlo již druhý příspěvek do evropského Regionálního programu rozvoje a ochrany (RDPP) pro severní Afriku.

Podrobné informace o programu a podpořených projektech naleznete ve výročních zprávách

IMG-20171024-WA0002.jpg
Nové přístřešky v uprchlickém táboře Azraq na východě Jordánska, na jejichž výstavbu přispělo MVČR v letech 2016 a 2017 celkem 80 milionů korun (foto Jiří Pasz).

  

vytisknout  e-mailem