Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Chovanec: Jsme ochotní poskytnout Gruzíncům pomoc v boji s drogami a kyberkriminalitou

Ministr vnitra Milan Chovanec ve čtvrtek 20. listopadu 2014 hovořil s gruzínskou ministryní spravedlnosti Teou Tsulukiani. Mluvilo se zejména o spolupráci na polích drogové kriminality a kyberkriminality. Ministr Chovanec svou kolegyni informoval o tom, že v tuzemsku již bylo v meziresortním řízení projednáno znění smlouvy o policejní spolupráci a protokolu k provádění Dohody mezi Evropskou unií a Gruzií o zpětném přebírání neoprávněně přebývajících osob. Tea Tsulukiani uvedla, že dokumenty již prošly gruzínskou vládou. Nyní se čeká na potvrzení českou stranou.  

„Jsem rád, že je ze strany Gruzie zájem o spolupráci," konstatoval ministr vnitra Milan Chovanec. „Myslím si, že je reálné, abychom do konce března příštího roku vše ztvrdili naším podpisem,“ doplnil.
 
Ministr Chovanec se zajímal také o to, jak může česká strana pomoci v boji proti počítačové kriminalitě. „Denně řešíme kybernetické útoky na naši státní správu a velmi často se setkáváme i s dětskou pornografií, která je po internetu šířena. Máme specialisty, ale je jich málo. Situaci se snažíme řešit i navýšením platů pro experty na IT,“ sdělila gruzínská ministryně. Milan Chovanec ji ubezpečil, že Česká republika může pomoci například vyškolením dalších gruzínských IT specialistů. „Neměl by to být problém,“ řekl ministr vnitra.
 
Smlouva o policejní spolupráci počítá kromě potírání drogové kriminality, která rozhodně není ani v jedné z dotčených zemí nezanedbatelná, s poskytnutím potřebného právního rámce v boji proti všem formám trestné činnosti. Spolupráce by měla například zahrnovat výměnu operativních a strategických informací. „Víme, že jsme tranzitní zemí, přes kterou do západní Evropy proudí drogy hlavně z Afghánistánu. Bojujeme proti drogám striktně a nekompromisně,“ uvedla Tsulukiani. „Pokud budeme spolupracovat s vámi, jistě se náš boj ještě více zkvalitní.“ To ministr vnitra Chovanec kvitoval a vyjádřil podporu. Bojovat se bude i s organizovaným zločinem.
 
Protokol mezi vládou České republiky a vládou Gruzie k provádění Dohody mezi Evropskou unií a Gruzií o zpětném přebírání neoprávněně pobývajících osob pojednává zejména o stanovení hraničních přechodů využívaných pro přebírání osob, příslušných orgánů, podmínek pro doprovody předávaných osob a jiné.  
 
 
Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations
Odkazy do noveho okna

vytisknout  e-mailem