Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministerstvo vnitra vysoutěžilo o 70 % nižší ceny za datová připojení

V prvních čtyřiadvaceti elektronických aukcích v rámci projektu Komunikační infrastruktury veřejné správy (KIVS) nabídli uchazeči Ministerstvu vnitra poskytování datových služeb o více než 80 milionů korun levněji než dosud. Resort vnitra tak za připojení pomocí lokální počítačové sítě zaplatí o 70 % méně než v minulosti. 

Nejvýhodnější nabídky, které splňují podmínky zadávací dokumentace, podaly v rámci těchto veřejných zakázek čtyři různé společnosti. „Ministerstvo vnitra za poptávané služby dosud platilo v součtu přes 110 milionů korun bez DPH za dva roky poskytování služeb. Současné nabídky ve 24 aukcích se v součtu pohybují kolem 30 milionů korun. Do uzavření smluv ale nebudeme jméno vítěze zveřejňovat,“ vysvětlil náměstek ministra vnitra pro informační a komunikační technologie Jaroslav Strouhal. „Musím připustit, že realizace projektu má výrazné zpoždění. O to větší radost mi přináší úspora, kterou jsme vysoutěžili,“ dodal Jaroslav Strouhal. Ke zpoždění projektu přispělo i několik správních řízení u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Podle znaleckého posudku expertů z Českého vysokého učení technického však Ministerstvo muselo vyloučit některé nabídky, protože nesplňovaly kritéria na tzv. SLA – tedy na garanci dostupnosti nabízených služeb.

Úspory nákladů

Záměrem projektu KIVS je sjednocení datových a postupně i hlasových služeb subjektů veřejné správy do jedné sítě. Jeho přínosem je zefektivnění služeb, vyloučení duplicit sítí a úspory nákladů, tedy vytvoření jednotné datové a hlasové sítě, která poskytne bezpečné připojení a vysoký standard nabízených služeb. V projektu KIVS Ministerstvo vnitra využívá tzv. dynamického nákupního systému, v rámci kterého jsou zadávány jednotlivé veřejné zakázky a v němž je aktuálně zařazeno čtrnáct kvalifikovaných uchazečů. V průběhu zadávacích řízení se využívá institut elektronické aukce, v níž uchazeči snižují své nabídkové ceny.

Vysoutěžené datové služby

V rámci elektronické aukce se soutěžily služby DATA_VPN a DATA_ETHERNET. DATA_VPN (virtual private network) je připojení pomocí virtuální privátní sítě na páteřní síti poskytovatele služby. Služba DATA_Ethernet zprostředkovává propojení dvou lokalit nebo jedné lokality s více lokalitami přes centrální rozhraní služby koncového uživatele.

Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations 

 

vytisknout  e-mailem