Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Datových schránek je již 600 000

28. července 2014 byla v 11.11 hodin zřízena datová schránka s pořadovým číslem 600 000. Informační systém datových schránek funguje v České republice od 1. července 2009 a od té doby přinesl svým uživatelům bezpečnou a pohodlnou komunikaci, ušetřené peníze a čas.  

Před pěti lety Ministerstvo vnitra jako správce a Česká pošta jako provozovatel spustily unikátní způsob komunikace veřejnosti, firem či podnikatelů se státní správou a naopak. Za tu dobu ušetřili uživatelé díky bezplatným datovým zprávám více než pět miliard korun. 
 
Rozšiřují se i možnosti pro uživatele datových schránek, kteří se mohou pomocí přístupových údajů k datové schránce přihlásit do ePortálu ČSSZ, daňové informační schránky nebo mohou zdarma získat výpisy z rejstříků pomocí CzechPOINT@home.
 
Datové schránky přináší svým uživatelům nesporné výhody. Ti již nemusí organizovat svůj volný čas podle úředních hodin státních orgánů ani podle otevírací doby poštovní pobočky. Záleží jen na nich, zda a kdy odešlou či přijmou důležitou úřední korespondenci ze svého počítače či mobilního telefonu, a to třeba o půlnoci v pohodlí svého obývacího pokoje či z notebooku na dovolené u moře.
 
Zřízení datové schránky je zdarma. Nejjednodušším způsobem je požádat o založení datové schránky na kontaktním místě Czech POINT. Pokud jde o datovou schránku zřízenou ze zákona, o její založení se žádat nemusí, je založena automaticky.
 
Datové schránky v číslech
  • Uživatelé odeslali k 28. červenci 2014 přes 207 milionů datových zpráv,
  • díky datovým schránkám ušetřili více než 5 miliard korun,
  • bylo zřízeno již 600 tisíc datových schránek orgánů veřejné moci, právnických osob, fyzických osob a podnikajících fyzických osob,
  • uživatelé odešlou denně až 300 tisíc zpráv, měsíčně přes 6 milionů,
  • průměrná úspěšnost doručení přihlášením je přes 97 %. 
V roce 2013 byl hlavním trendem ve využívání datových schránek kontinuální nárůst počtu fyzických a podnikajících fyzických osob. Podíl právnických osob na celkovém počtu datových schránek klesá, naopak roste podíl zejména podnikajících fyzických osob, a to z 2 % v roce 2012 na 10 % v roce 2013.

Vývoj podílu jednotlivých typů datových schránekVývoj podílu jednotlivých typů datových schránek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Datové schránky jsou elektronické úložiště určené ke vzájemné úřední komunikaci občanů i firem se státem, ke komunikaci občanů i firem mezi sebou a mezi orgány veřejné moci. Datovou schránku mají ze zákona zřízenou orgány veřejné moci a právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku. Živnostníci nebo fyzické osoby si mohou o její zřízení požádat.

Lucie Nováková,
ředitelka odboru tisku a PR
a
Marta Selicharová,
tisková mluvčí České pošty, s. p.
 

vytisknout  e-mailem