Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Milan Chovanec: Zmapovali jsme kvalitu fotbalových stadionů. Teď je na klubech, zda svá hřiště co nejdříve zabezpečí

Ministr vnitra Milan Chovanec dnes, v úterý 8. července 2014, předal majitelům fotbalových klubů materiál vyhodnocující kvalitu zabezpečení všech prvoligových stadionů. Fotbalová asociace slíbila, že kdo podmínky policie nesplní, nebude na svém stadionu fotbal hrát.  

Policie zpracovala na základě dohody expertní skupiny Ministerstva vnitra materiál, který konkrétně vyhodnocuje nedostatky v zabezpečení fotbalových stadionů v souvislosti s pět let starou dohodou mezi kluby a policií. „Fotbalové kluby dostaly zcela konkrétní materiál, v němž je upozorňujeme na to, co před lety slíbili v otázce bezpečnosti udělat a pokud to neudělaly, tak jak to napravit. Teď je na fotbalové asociaci, aby s kluby materiál projednala a podmínky zavedla do licenčního manuálu. Chceme, aby už v letošním tzv. nultém ligovém ročníku bylo vidět zlepšení a očekáváme, že kdo podmínky nesplní, nebude fotbal od dalšího ročníku hrát,“ uvedl Milan Chovanec s tím, že jednání Ministerstva vnitra s kluby o bezpečnosti budou probíhat i v budoucnu a zájmem klubů by mělo být nastavit takové podmínky, aby se výtržnosti na fotbale neopakovaly.  

Další rady vnitra a policie se věnují oblasti zajištění vstupu na stadion nebo kvalitě kamerového systému. „Řekl jsem majitelům klubů, že policie nebude na stadionech suplovat pořadatelskou službu ani trhat lístky, ale že můžeme pomoci v jiných bodech. Budu např. žádat, aby v naší expertní skupině byli také zástupci Ministerstva spravedlnosti. Chceme analyzovat všechny možnosti, aby např. kluby mohly mít centrální databázi problémových fanoušků, nebo aby soudy častěji zaváděly tresty zákazu vstupu na stadiony. Pokud to bude nutné, nebráníme se ani legislativním změnám, ale nejprve chceme prověřit všechny možnosti,“ dodal Milan Chovanec. Ministr vnitra zatím nechce veřejně ukazovat, které kluby mají které věci špatně, ale očekává, že jednotlivé kluby udělají vše pro to, aby zabezpečení zlepšily.

Policejní prezident plk. Tomáš Tuhý potvrdil, že policie bude i nadále plnit svou část dohody s kluby a zajišťovat bezpečnost mimo fotbalové stadiony. Předseda Fotbalové asociace Miroslav Pelta ocenil pomoc Ministerstva vnitra i policie a ujistil, že asociace i kluby dnes berou bezpečnost na stadionech vážně. „Fotbalové kluby pochopily, že opatření navržená policií jsou jedinou cestou, jak zlepšit bezpečnostní situaci. Dnes máme rizika konkrétně pojmenovaná a Fotbalová asociace bude chtít, aby tato rizika kluby odstranily,“ řekl Miroslav Pelta a dodal, že od nové sezony uvidí veřejnost díky jednání s Ministerstvem vnitra a policií konkrétní zlepšení v bezpečnosti i infrastruktuře.

Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem