Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

V boji s kriminálníky za volantem je třeba využít všech zákonných možností

Ministr vnitra Milan Chovanec zaslal ministryni spravedlnosti Heleně Válkové dopis, v němž paní ministryni požádal, aby svojí autoritou u soudců a státních zástupců podpořila důsledné využívání veškerých zákonem daných možností k zastavení recidivistů, kteří za volantem opakovaně páchají trestnou činnost. 

Ministr vnitra se rozhodl obrátit na ministryni spravedlnosti s prosbou, aby apelovala na soudce a státní zástupce, kteří by měli lépe využívat možností současné právní úpravy, kdy lze v odůvodněných případech uložit jako sankci propadnutí vozidla použitého k páchání trestné činnosti. Milan Chovanec tak reaguje na tragickou událost, kdy řidič pod vlivem drog s několika zákazy řízení usmrtil policistku.

„Recidivisty schopné řídit navzdory úředním zákazům, dokonce i pod vlivem drog nebo alkoholu, je možné od další trestné činnosti odradit jedině citelným a odstrašujícím trestem,“ uvedl ministr Chovanec a dodal: „Pokud zákon umožňuje takovým lidem vozidlo, které je v jejich rukou nebezpečnou zbraní, odebrat, pak nevidím důvod, aby se tato možnost nevyužívala.“

Milan Chovanec je přesvědčen, že důsledné uplatňování všech možností, které soudcům a státním zástupcům zákon v této oblasti již dnes dává, by mohlo mít výrazný preventivní efekt a pomohlo by zamezit opakování podobně tragických událostí. Na základě doporučení expertní skupiny pak ministr do budoucna plánuje zdokonalení právní úpravy tak, aby bylo možné odebrat vozidlo ve všech odůvodněných případech. Teprve pak bude skutečně účinnou zbraní v boji proti pachatelům kriminálního jednání za volantem.

Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem