Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Veřejná správa č. 26/2010

Vyšlo 30. 12. 2010 

Nové číslo časopisu (vyšlo 30. 12. 2010) Veřejná správa mimo jiné přináší:

 • Veřejná správa 26/2010Veřejná správa 26/2010
  Téma
  Cesta z úředního labyrintu
  Jiří Chum
  Evropa je zkušeným úřednickým kontinentem. Možná až příliš. Integrační proces zvýraznil, že světadíl se nachází ve smogovém sevření administrativní zátěže. Ta znepříjemňuje život jednotlivcům, institucím a především malým a středním podnikům, které jsou hegemonem evropského rozvoje. Konstatovaly to i osobnosti vystupující na prosincové konferenci v pražském hotelu Radisson Blu Alcron.
   
 • Rozhovor
  s Ivanou Bursíkovou, ředitelkou Agora o.p.s.
  Hledání veřejného dialogu
  Jiří Chum
  Mnohé radnice se potýkají s nezájmem občanů o veřejné dění, jejich úřadům chybí odezva na chystané proměny obcí, na připravované investiční akce. Domnívám se, že sice změna ekonomiky a společenského zřízení proběhla u nás relativně úspěšně, ale změna myšlení a chování lidí si vyžádá ještě velmi dlouhou dobu.
   
 • Konzultace
  „Komplexní pozměňovací návrhy“ a otázka ústavnosti
  JUDr. Jiří Kroupa
  Jedním z nejznámějších rozhodnutí Ústavního soudu je nepochybně nález z února 2007, jímž se postavil proti legislativní praxi takzvaných přílepků. Letos se Ústavní soud zabýval dalším poměrně běžným institutem parlamentní legislativní praxe.
   
 • Občanství je prioritou v justiční a sociální politice
  Místopředsedkyně Evropské komise a komisařka pro spravedlnost, základní práva a občanství Viviane Redingová vyzvala členské státy k tomu, aby se pro ně občané stali prioritou justiční a sociální politiky. Poprvé v historii byla počátkem prosince předložena zpráva o občanství Evropské unie ministrům spravedlnosti a ministrům sociálních věcí.
   
 • Evropská unie
  2011: Evropský rok dobrovolnictví
  Ing. Jiří Zukal
  Evropská unie vyhlašuje na jednotlivé roky témata, ke kterým bývají speciálně zaměřeny různé komunitární aktivity. Hlavní téma následujícího roku souzní s dopady a následky světové finanční a ekonomické krize, může zmírnit její dopady na občany členských států a zároveň přispět k vytváření sociální soudržnosti a solidarity.
   
 • Dobrovolníci mění svět
  Evropský rok dobrovolnictví má v roce 2011 dobrovolnou činnost vyzdvihnout a povzbudit k ní více občanů. Slogan Dobrovolníci mění svět! představili místopředsedkyně Evropské komise a komisařka pro spravedlnost, základní práva a občanství Viviane Redingová, belgický federální ministr sociálních věcí Jean-Marc Delizée a poslankyně Evropského parlamentu Marian Harkinová.
   
 • Veřejné listiny bez byrokracie
  Tři čtvrtiny Evropanů jsou toho názoru, že Evropská unie by měla zlepšit pohyb veřejných listin mezi členskými zeměmi. Zastaralé formality občany obtěžují a stojí je čas a peníze. Přibývá hlasů volajících po vzniku jednotného evropského prostoru spravedlnosti, v němž budou veřejné listiny plně uznávány.
   
 • Inovace a aktivní stárnutí
  Počet Evropanů starších 65 let se v následujících dvou desetiletích zvýší o téměř čtyřicet procent. Přinese to velké problémy, zároveň však rovněž skvělou příležitost po evropskou společnost i ekonomiku. Na jaké inovace musí Evropa vsadit, aby se vypořádala s touto výzvou? O odpovědi požádala Evropská komise veřejné i soukromé subjekty, společnosti i jednotlivce.
   
 • Dobrá praxe
  Veřejnost a Místo pod stromy
  Adéla Badáňová
  Nadace Partnerství v předminulém roce rozdala více než jeden a půl milionu korun na úpravu zelených veřejných ploch. Grant Místo pod stromy získalo jedenáct prostranství v různých částech republiky. Jejich novou podobu pomáhala utvářet veřejnost prostřednictvím komunitního plánování. Vybrali jsme několik projektů pro inspiraci.
   
 • Projekty
  Klub personalistů ve veřejné správě
  Letos vznikl v gesci akciové společnosti Aliaves & Co. Klub personalistů ve veřejné správě. Členy jsou vedoucí úřadů z význačných měst a také personalisté krajských, městských a obecních úřadů. Jednou z nejdůležitějších aktivit jsou setkávání členů klubu, takzvané Meetingy. První se uskutečnil 24. a 25. listopadu 2010 v benešovském vzdělávacím středisku Institutu pro místní správu Praha.
   
 • Příloha
  Výbory zastupitelstva na příkladu města Nová Paka
  Přehled vybraných článků časopisu Veřejná správa

Foto na titulu Lýdia Krajňáková
 

vytisknout  e-mailem