Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Členské země EU vyjádřily podporu ČR ve snaze o zrušení vízové povinnosti při cestách do Kanady

Dnes 21. září 2009 proběhlo v Bruselu zasedání Rady pro spravedlnost a vnitřní věci (JHA) za účasti náměstkyně ministra vnitra pro evropské záležitosti Lenky Ptáčkové Melicharové a ředitele odboru azylové a migrační politiky Tomáše Haišmana. 

Při projednávání bodu týkajícího se jednostranného znovuzavedení vstupních víz pro občany České republiky vládou Kanady seznámila ČR zástupce ČS se stávající situací, kdy Kanada učinila jako první třetí země krok neslučitelný se základním principem společné vízové politiky EU.

Členské země EU vyjádřily ČR podporu. Velmi výrazně apeloval na členské státy místopředseda Evropské komise a komisař pro justici a vnitro Jacques Barrot. Z jeho výstupu mimo jiné vyplynulo, že pokud se Kanada do konce roku nevrátí k původnímu stavu, Evropská komise uvažuje o předložení návrhu na zavedení vízové povinnosti pro držitele kanadských diplomatických a služebních pasů. Dále se vyjádřil v tom smyslu, že udělení azylu občanu z jedné země EU se týká všech členských zemí a proto je nutná solidarita, která povede ke společnému cíli.

Na jednání Smíšeného výboru Rady byla na programu informace o stavu projektu Vízového informačního systému (VIS). Příprava spuštění VIS byla jednou z priorit českého předsednictví. VIS je budován jako společný elektronický databázový systém členských států EU/Schengenu, který bude obsahovat všechny relevantní údaje o žadatelích o víza, včetně biometrických údajů (zobrazení obličeje, otisky prstů). Budování centrálního systému je v kompetenci Komise, národní systémy budují jednotlivé členské státy. VIS se stane účinným nástrojem v boji proti nelegální migraci a falšování identity. Komise konstatovala, že zavedení systému má zpoždění zaviněné dodavatelem, a dále vyzvala členské země k přípravám národních systémů tak, aby bylo možné co nejrychlejší spuštění VIS, které se očekává v 2. polovině 2010.

V dalších bodech se jednalo například o vytvoření společného přesídlovacího programu EU, o problematice nezletilých bez doprovodu či o otázkách týkajících budoucnosti azylové politiky Evropské unie.

  

Jana Malíková
ředitelka odboru a tisková mluvčí

  


21. září 2009

vytisknout  e-mailem