Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

I na sjezdovkách platí stanovená pravidla

Pokud jezdíte rádi na hory a patříte k příznivcům sjezdového lyžování a snowboardingu, měli byste vědět, že na sjezdovkách podobně jako například v silničním provozu platí určitá pravidla, která by měl znát každý lyžař. 

Vyhlásila je Mezinárodní lyžařská federace a i když by jejich dodržování mělo být na sjezdovkách závazné, realita je dosud bohužel jiná.

Podle zahraničních průzkumu nemá část lyžařů a snowboardistů ani ponětí o tom, že nějaká "pravidla provozu" na sjezdovkách vůbec existují. Přes padesát procent dotázaných se například domnívá, že v případě nehody na svahu nemají žádnou povinnost zastavit, natož jako případní aktéři, svědci či poškození prokázat svou totožnost. Přitom tato povinnost vyplývá i z běžných zákonů.

Dvanáct procent všech nehod na sjezdovkách je způsobeno srážkami. Není divu - nejméně patnáct procent lyžařů si myslí, že na lyžích platí stejně jako na silnici přednost zprava! Lze předpokládat, že obdobně by průzkum dopadl i mezi českými sportovci - tomu ostatně odpovídá každoročně rostoucí počet zraněných. Ve vlastním zájmu by se měl proto každý s bezpečnostními pravidly seznámit.

Podle odborníků dochází k největšímu počtu úrazů v brzkém odpoledni, což je způsobeno únavou po obědě. Dalším zdrojem úrazů je nedostatečné nastavení vázání podle zkušenosti a váhy lyžaře.
 

Deset základních pravidel lyžařského provozu schválených Mezinárodní lyžařskou federací

 1. OHLEDUPLNOST K JINÝM
  - Každý lyžař se musí chovat tak, aby neohrozil jinou osobu a nezpůsobil škodu.

 2. PŘIMĚŘENÁ RYCHLOST
  - Každý lyžař musí dodržovat rychlost a jet v souladu se svými schopnostmi, podmínkami a počasím.

 3. VOLBA SMĚRU
  - Má-li lyžař možnost vybrat si směr jízdy, musí jet tak, aby se vyhnul nebezpečí srážky s lyžařem, pohybujícím se na svahu pod ním.

 4. PŘEDJÍŽDĚNÍ
  - Předjíždět se může zleva i zprava, ale vždy s takovým odstupem, aby bylo možno zareagovat na pohyb předjížděného lyžaře.

 5. PŘEJÍŽDĚNÍ SVAHU A KŘÍŽENÍ CESTY
  - Lyžař vjíždějící na sjezdovku anebo ji přejíždějící musí dávat pozor a sledovat vše nad a pod sebou, aby tak mohl učinit bez nebezpečí jak pro svou osobu, tak pro jiné. Stejně tak je třeba se chovat při každém zastavení.

 6. ZASTAVENÍ
  - Lyžař nesmí zastavovat, není-li to nevyhnutelně nutné uprostřed sjezdovky, na přejezdech a na místech bránících v dobré viditelnosti. V případě pádu se musí lyžař na sjezdovce co nejrychleji zvednout. Zastavit může poté na okraji sjezdovky.

 7. STOUPÁNÍ
  - Lyžař stoupající po trati musí postupovat pouze po kraji sjezdovky a v místě se zhoršenou viditelností musí k tomuto kraji ještě více ustoupit. Totéž platí v případě, schází-li lyžař po sjezdovce pěšky.

 8. RESPEKTOVÁNÍ SIGNALIZACE
  - Všichni lyžaři musí na sjezdovkách respektovat jejich označení a signalizaci.

 9. V PŘÍPADĚ NEHODY
  - Každý je povinen v případě nehody poskytnout pomoc.

 10. IDENTIFIKACE
  - Každý účastník, či svědek nehody je povinen poskytnout údaje o své osobě.
   

K dalším pravidlům slušného lyžaře také patří:

 • Dříve, než se vydáte do hor, zkontrolujte si stav svého lyžařského nebo snowboardového vybavení. Dejte si odborně seřídit vázání, nabrousit hrany lyží, vyspravit drobné nerovnosti na skluznici. Používejte pouze kvalitní a řádně seřízenou výstroj a výzbroj.
 • Nepřeceňujte své lyžařské schopnosti.
 • Během celodenního lyžování dělejte odpočinkové přestávky spojené s občerstvením, vyhýbejte se však alkoholu.
 • Stanete-li se svědkem nehody, označte místo nad zraněným lyžařem zkříženými lyžemi zapíchnutými do sněhu. V rámci vašich možností poskytněte první pomoc, zavolejte záchranáře a počkejte na příjezd profesionálů.
 • Pamatujte - na lyžích neplatí pravidlo pravé ruky, přednost má vždy pomalejší lyžař.
 • I na lyžařském svahu se chovejte vždy tak, abyste nezpůsobili problémy jiným osobám.
   

Od února 2009 jinak

Lyžařské areály dostanou od února přísnější pravidla. Začne totiž platit nová česká státní norma, která upravuje nejen povinnosti provozovatelů areálů, ale také pohyb lyžařů a snowboardistů.

Normu připravilo ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s Horskou službou a se Svazem provozovatelů lanovek a vleků. Nová norma nepatří mezi takzvané obecně závazné právní předpisy jako jsou zákony, nařízení vlády nebo vyhlášky ministerstev. Má tedy pouze doporučující, nezávazný význam. Podobně jako u ostatních státních "technických" norem však platí zásada, že kdo se jí nebude řídit a způsobí tím škodu, může mít problém.

  

Informuje:

JUDr. Tomáš Koníček
odboru prevence kriminality
tel.: 974 833 217, e-mail: sekropk@mvcr.cz

  


30. ledna 2009

vytisknout  e-mailem