Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Elektronické funkce eObčanky nově i pro ty, kteří nevyužívají Windows

Od 1. listopadu jsou k dispozici obslužné aplikace eObčanka k nově vydávaným občanským průkazům s elektronickým čipem i pro uživatele jiných zařízení, než jsou ta, která používají operační systém MS Windows. Elektronické funkce eObčanky tak mohou nově používat i uživatelé Linuxu, macOS a mobilních zařízení s Androidem. 

Na webu info.eidentita.cz jsou v sekci KE STAŽENÍ dostupné instalační balíčky pro zařízení, která používají operační systém Ubuntu Linux a macOS. K dispozici jsou zde i podrobné instalační a uživatelské příručky. Také pro uživatele mobilních zařízení s Androidem je obslužná aplikace eObčanka dostupná v obchodě Google Play. Aplikace pro mobilní zařízení firmy Apple by měla být v App Store dostupná v řádu týdnů, resp. až ji Apple uživatelům uvolní.

Občanské průkazy s čipem, které se plošně vydávají od 1. července 2018, umožňují po aktivaci elektronických funkcí ověřování totožnosti při využívání online služeb veřejné správy. Komunikaci s občanským průkazem zajišťuje prostřednictvím čtečky obslužná aplikace eObčanka - Identifikace. Další funkce občanského průkazu, jako je ukládání podpisových a dalších identifikačních certifikátů, umožňuje obslužná aplikace eObčanka - Správce karty. Součástí instalačního balíčku eObčanka jsou i ovladače pro další práci s čipem občanského průkazu - elektronické podepisování a další operace s certifikáty.

Portál info.eidentita.cz je jediným bezpečným zdrojem, v němž jsou pro uživatele k dispozici ke stažení instalační balíčky vždy v aktuální verzi pro operační systémy MS Windows, Linux a macOS.

  

Klára Pěknicová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

  


1. listopadu 2018

vytisknout  e-mailem