Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

První náměstek ministra vnitra otevřel v iráckém Kurdistánu novou část uprchlického tábora

Ve středu 13. dubna 2016 česká delegace v čele s prvním náměstkem ministra vnitra Jiřím Nováčkem otevřela v iráckém Kurdistánu novou část uprchlického tábora Ashti určeného pro více než 200 vnitřně vysídlených iráckých rodin. Tato část tábora nazvaná "Little Prague" (Malá Praha) vznikla díky finančnímu daru v rámci Programu Ministerstva vnitra ČR na pomoc uprchlíkům ve výši 20 miliónů korun. Do Malé Prahy se přestěhovalo více než 200 rodin z nedalekého tábora Arbat, kde byly životní podmínky rodin dlouhodobě nevyhovující. 

"Česká vláda považuje za svou povinnost pomáhat těm, na které konflikt s tzv. Islámským státem dopadá nejvíce. Jsou to konkrétní lidé, kteří museli opustit své domovy. Ti již nemají vhodné zázemí v táboře Arbat. Proto jsme podpořili rozšíření tábora Ashti. To považuji za skvělý úspěch a ukázku dobré spolupráce mezinárodního společenství. Je to ryzí projev solidarity s iráckými rodinami, na které současný konflikt tak těžce dopadá. Situace uprchlíků nám není lhostejná".

Doposud byly rodiny, které byly kvůli konfliktu nuceny opustit své domovy v provincii Salahaddín, ubytovány v provizorních obydlích v táboře pro vnitřně vysídlené uprchlíky Arbat. Sociální zařízení musely v přelidněném a kapacitně přetíženém táboře sdílet s dalšími lidmi po téměř dva roky. Nyní mají rodiny vlastní kuchyně, sprchy a WC. Stanová obydlí, do kterých se rodiny přestěhovaly, mají betonové základové desky a obezdívky chránící jednotlivá obydlí od deště a záplav. Nově postavená část tábora má také nový systém pro biologickou úpravu vody, což představuje významné zlepšení každodenního života obyvatel.

Ministerstvo vnitra v rámci svého Programu na pomoc uprchlíkům podpoří zvyšování místních kapacit uprchlických táborů i v tomto roce. Na podporu uprchlíků v iráckém Kurdistánu navrhuje pro rok 2016 opět vyčlenit částku ve výši 20 milionů Kč.

Odkazy do noveho okna

Uprchlický tábor Ashti - obr. 1

Uprchlický tábor Ashti - obr. 1 

Detailní náhled

Uprchlický tábor Ashti - obr. 2

Uprchlický tábor Ashti - obr. 2 

Detailní náhled

Uprchlický tábor Ashti - obr. 3

Uprchlický tábor Ashti - obr. 3 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem