Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Násilí na fotbalových stadionech bude řešit společná pracovní skupina

Ministr vnitra Milan Chovanec se ve středu 2. dubna 2014 sešel s předsedou Fotbalové asociace ČR Miroslavem Peltou, aby společně řešili problematiku násilí na fotbalových stadionech. Výsledkem jednání je vznik expertní pracovní skupiny MV, PČR, FA ČR, přizváni budou rovněž zástupci resortů školství, spravedlnosti a ÚOOÚ. Předseda FA ČR Pelta přiznal chyby, které se ze strany FA ČR a klubů staly, a přislíbil, že FA ČR učiní razantní kroky, které povedou k důslednému naplňování Dohody mezi PČR a FA ČR o spolupráci při pořádání zápasů. 

„Nechceme zbytečně obtěžovat slušné fotbalové fanoušky, jichž je samozřejmě většina, nicméně budeme velmi tvrdě zasahovat proti těm, kteří si fotbalový stadion pletou se zápasnickou arénou,“ uvedl ministr Chovanec a pokračoval:  „Zákon nám ukládá možnost postihovat vedle jednání jednotlivců i přístup jednotlivých klubů, a pokud by pokračovaly excesy podobné tomu, který se stal v Ostravě, budeme se ve správních řízeních snažit ukládat tvrdé tresty za nedbalost pořadatelů.“
 
Pelta přiznal, že ne všechny kluby přistupovaly k úkolům stanoveným Dohodou mezi policií a fotbalovou asociací o spolupráci při pořádání zápasů zodpovědně: „Na stadionech chybí kamerové systémy, většina klubů má velké problémy se zajištěním pořadatelské služby, a tím i s důslednějšími kontrolami,“ řekl k současné situaci a dodal: „Chceme při zajištění větší bezpečnosti na stadionech využít zkušeností našich kolegů po celé Evropě, kde je problematika fotbalových chuligánů rovněž velice aktuální.“
 
Ministr vnitra zdůraznil, že je zapotřebí uplatňovat všechny dostupné prostředky jak vůči agresivním jedincům z řad rádobyfanoušků, tak vůči liknavosti ze strany fotbalových klubů v otázce zajištění bezpečnosti při fotbalovém utkání. V této souvislosti připomněl oprávnění MV uložit takovým subjektům sankci v podobě povinnosti odehrát své zápasy bez účasti diváků, a to až po dobu jednoho roku. Podle Pelty budou bezpečností opatření na stadionech zapracovány do licenčních podmínek pro jednotlivé fotbalové soutěže na všech potřebných úrovních.
 
Expertní skupina bude mít za úkol zejména identifikovat slabá místa v oblasti zabezpečení fotbalových stadionů a v oblasti přístupu a chování pořadatelských služeb, kde FA ČR již v současnosti vnímá určité nedostatky. Cílem bude též dále zefektivnit vzájemnou spolupráci mezi PČR a pořadateli fotbalových zápasů. Dle předpokladů by první výstupy mohly být známy v horizontu jednoho až dvou měsíců, a to s ohledem na jejich zohlednění v licenčním řízení před startem nového fotbalového ročníku v červenci 2014.
 
 
 
Pavel Novák
ředitel odboru tisku a public relations
Odkazy do noveho okna

vytisknout  e-mailem