Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministři vnitra a financí se dohodli na účelnějším a účinnějším boji s daňovou kriminalitou

Změna trestního zákoníku či příprava koordinační dohody pro užší spolupráci Ministerstva vnitra a Ministerstva financí v boji při odhalování daňových podvodů, to budou hlavní cíle pracovní skupiny, ve které za Ministerstvo vnitra bude kontaktní osobou první náměstek ministra Jan Sixta a která do měsíce předloží konkrétní návrhy. Dnes, 7. března 2014, se na tom domluvili ministr vnitra Milan Chovanec a ministr financí Andrej Babiš.  

„Slíbili jsme fungující stát a není možné, aby stát chtěl na vlastních občanech zaplatit daně a nebyl efektivní při potírání rozsáhlých daňových podvodů,“ zdůraznil ministr Chovanec a pokračoval:   „Změna trestního zákona, kterou se bude pracovní skupina mimo jiné zabývat, umožní, že některé daňové podvody budou trestné už ve fázi přípravy.“
 
Ministři se také dohodli na nutnosti zřídit centrální registr účtů. „Dnes se musíme dotazovat desítek bank, ty nám neodpoví hned. Centrální registr účtů, v němž pracovníci Ministerstva financí nebo policisté získají informace ihned, je důležitý,“ řekl ministr Babiš s tím, že na nejbližším zasedání předloží vládě návrh konkrétních kroků.
 
„Vznik centrálního registru účtů je přehledem toho, kde má kdo účet a policie tak bude moci oslovit finanční instituci přímo,“ doplnil Milan Chovanec, který upozornil i na to, že současný stav policii nejenom administrativně zatěžuje, ale je i zdlouhavý a k informaci o tom, že policie zkoumá bankovní účty určité osoby, se dostává značný okruh osob.
 
Pracovní skupina také připraví koordinační dohodu o užší spolupráci mezi Ministerstvem vnitra a Ministerstvem financí, která přispěje k intenzivnější spolupráci v boji s daňovými úniky. „Ta spolupráce například mezi policií a FAÚ již úspěšně funguje. Nevstupujeme tedy na neznámé území. Naším cílem je rozšířit dosavadní spolupráci,“ dodal ministr Chovanec. Tato intenzivnější meziresortní spolupráce, k jejímuž nastavení není třeba legislativní změna, by mohla fungovat již od 1. září letošního roku.
 
 
 
Pavel Novák
ředitel odboru tisku a public relations
 

vytisknout  e-mailem