Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Projekt internetizace knihoven se neruší. Musí však dojít k jeho přehodnocení

Ministerstvo vnitra (MV) nehodlá a nikdy nehodlalo odpojit žádnou knihovnu od internetu. V době škrtů však není obhajitelné, aby ročně platilo 100 milionů Kč, které nemá, za služby, které jdou pořídit výrazně levněji. O budoucí podobě projektu tak rozhodne vláda. Do té doby bude fungovat v současné podobě. 

Projekt internetizace knihoven byl z rozhodnutí vlády zahájen v pilotní fázi v roce 2003 v rámci státní informační politiky vzdělávání. Samotná realizace byla schválena vládou v roce 2004 a jeho financování uloženo Ministerstvu informatiky (MI). V současné době však projekt překročil plánovaný horizont tří let. Oproti původním plánům zůstalo po zrušení MI financování projektu na MV, přestože na něj rezort nedostal prostředky. Je tedy nezbytné projekt přehodnotit a aktualizovat.
 
„Předložili jsme proto k připomínkám návrh vládního materiálu, jehož smyslem bylo vyvolat na platformě vlády diskuzi o aktualizaci tohoto projektu včetně jeho budoucího financování. Např. cena některých přípojek dosahuje až několikanásobku toho, za kolik se dá běžně internet pořídit. To není ani efektivní, ani smysluplné. Záměrem MV však rozhodně není klást veřejnosti jakékoliv překážky k přístupu k internetu, a tedy k informacím,“ upřesnil ministr vnitra Jan Kubice s tím, že na financování projektu nemá MV v rozpočtu finance, navíc tím plní úkoly mimo svou věcnou příslušnost.
 
Další možnosti zmapuje Ministerstvo kultury
Na základě dohody se úkolu zmapovat situaci internetového připojení knihoven chopilo Ministerstvo kultury, které mělo v minulosti projekt převzít. Spolu s Národní knihovnou v těchto dnech zjišťuje možnosti, jak a v jaké podobě zajistit co nejlevnější internet tak, aby za výrazně výhodnějších finančních podmínek vyhovoval potřebám konkrétních knihoven. Na základě průzkumu navrhne Ministerstvo kultury možná řešení, která umožní zajišťovat služby efektivněji. Tato řešení pak budou předložena vládě k rozhodnutí.
 
Obě ministerstva také konzultují záležitost se Svazem knihovníků a informačních pracovníků.
 
Současná podoba Projektu internetizace knihoven nebude v žádném případě ukončena, dokud o jeho osudu nerozhodne vláda. Na její program by se mohl bod zařadit v září 2011, bude však záležet na rychlosti reakce zapojených knihoven.
 
 
Pavel Novák
ředitel odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem