Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Senát - krize se projevuje i v cestovním ruchu

Mezinárodní konference o cestovním ruchu Mezinárodní konference o cestovním ruchu

Výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu spolupořádal mezinárodní konferenci cestovního ruchu, která se konala v rámci českého předsednictví v Radě Evropské unie. V Hlavním sálu Senátu se ve dnech 10. a 11. června sešlo několik desítek odborníků i odborná veřejnost, aby jednali o cílech a opatřeních vedoucích ke zvýšení konkurenceschopnosti v cestovním ruchu a ke snížení dopadů ekonomické krize. Hovořilo se o problémech, se kterými se v současné době oblast cestovního ruchu potýká. Diskusní příspěvky se týkaly nedostatku kvalifikovaných pracovních sil i nízkého zájmu mladé generace o práci ve službách, což je společné téma pro všechny členské státy Evropské unie. Cílem konference bylo mimo jiné i prezentovat trendy a možnosti vývoje v oblasti vytváření pracovních příležitostí na evropském trhu práce a také konkurenceschopnost malých a středních podniků v dané oblasti. Jedním z témat byl i význam cestovního ruchu v rozvinutých státech světa a vliv mobility na pracovní trh. Součástí konference byla i diskuze o Evropském sociálním fondu.
 
Na konferenci vystoupili zástupci významných mezinárodních organizací jako například zástupce Konfederace evropských hotelových a restauračních asociací Hotrec Akos Niklai. Ve svém projevu uvedl, že v Evropě stále klesá obsazenost hotelů. Mezi nejvíce postižené současnou krizí však dle jeho slov patří pražské hotely. Částečným řešením této alarmující skutečnosti může být dle A. Niklaie snížení daně z přidané hodnoty na restaurační služby, které se podařilo v evropském měřítku prosadit. Se svými příspěvky vystoupili také zástupci Generálního ředitelství pro podnikání a průmysl Evropské komise, Evropského statistického úřadu, Mezinárodní organizace práce, Federace evropských asociací průvodců. Z českých zástupců se konference zúčastnil vedle ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušky a místopředsedy senátního Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Vítězslava Jonáše například také ředitelka odboru cestovního ruchu z Ministerstva pro místní rozvoj Blažena Křížová nebo Zdenka Petrů z katedry cestovního ruchu Vysoké školy ekonomické. Ministr R. Vondruška na konferenci hovořil o důležité roli investic do vzdělávání, výzkumu a vývoje v Evropě. „Zvýšení konkurenceschopnosti je pro budoucí vývoj Evropy naprosto klíčové a lze jej dosáhnout pouze zvýšenou podporou výzkumu a vývoje nebo investic do kvality lidských zdrojů a vzdělávání,“ uvedl například ministr pro místní rozvoj.
 

Kulturní léto v Senátu Kulturní léto v Senátu

Ve Valdštejnské zahradě začalo Kulturní léto v Senátu 2009. Pravidelně od června do poloviny září mají každý čtvrtek návštěvníci Senátu možnost zhlédnout některé z hudebních či tanečních vystoupení, které do hlavního města Prahy přivezli senátoři ze svých regionů. V příjemném prostředí Valdštejnské zahrady nabízí Senát posluchačům lidové folklorní soubory, pěvecké sbory, vážnou hudbu, country i dixieland. Mezi všemi regionálními soubory vystoupí i Lenka Filipová, jejíž koncert je naplánován na 9. července. Všechna představení začínají v 17 hodin a jsou zdarma, v případě nepříznivého počasí se hlediště přemístí do sala terreny. Novinkou letošní kulturní letní přehlídky v Senátu je soutěž pro diváky. Pokud na závěr celé letní sezony odevzdáte alespoň 10 různých denních programů z vystoupení, budete pozváni do Valdštejnského paláce na speciální prohlídku Senátu a obdržíte drobný dárek. Podrobný program Kulturního léta v Senátu spolu s dalšími informacemi získáte v informačním centru Senátu nebo na internetových stránkách Senátu.
 
Text: -kk-
Foto: Archiv Senátu PČR


Odbor územní veřejné správy, redakce čtrnáctideníku Veřejná správa, 16.6.2009

vytisknout  e-mailem