Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Senát - ženy ve zdravotnictví, návštěva rakouského prezidenta

Výbor pro zdravotnictví a sociální politiku uspořádal konferenci s názvem Úloha žen ve zdravotnictví. Na konferenci, která se konala 11. května, vystoupili vedle senátorek a senátorů také významné vědecké pracovnice i manažerky. Během jednání zazněly i zkušenosti žen, které pracovaly ve zdravotnictví mimo Českou republiku. Zajímavým pohledem byl příspěvek o rozdílech ve struktuře a funkcích mozků mezi oběma pohlavími. Cílem konference bylo mimo jiné zformulovat, jak podpořit ženy, které chtějí ve zdravotnictví plnohodnotně vykonávat profesi, v níž jsou vzdělány. Jak ženám pomoci, aby dosáhly stejného ohodnocení práce jako muži. Hovořilo se také o tom, jaké služby by mohly pomoci ženám v péči o rodinu a jak by tyto služby měly být organizovány a financovány. Závěr jednání byl shrnut do několika bodů, které by měly sloužit ke konkrétnímu hledání legislativních, organizačních i publicistických kroků.
 

Setkání s rakouským prezidentem H. FischeremSetkání s rakouským prezidentem H. Fischerem

Předseda Senátu Přemysl Sobotka uspořádal 14. května slavnostní pracovní oběd pro prezidenta Rakouské republiky Heinze Fischera. Během jednání připomněl dobré vztahy politiků obou zemí i dobrou spolupráci mezi oběma parlamenty. Jako příklad uvedl vznik smíšené česko-rakouské parlamentní komise, která z iniciativy českého Senátu jako historicky první úspěšně řešila temelínský problém. Předseda Senátu vyjádřil přesvědčení, že existuje mnoho důvodů k tomu, aby obě země úzce spolupracovaly, a to jak v oblasti ekonomické, tak i kulturní a bezpečnostní. Současná globální finanční a ekonomická krize i některá společná bezpečnostní rizika k tomu podle jeho slov jednoznačně vybízejí. Podle P. Sobotky se ale hlavním tématem téměř dvouhodinové diskuse stala Lisabonská smlouva a postup její ratifikace. „Heinz Fischer především ocenil, že smlouvu Senát výraznou ústavní většinou podpořil, a zajímal se o její další osud a ratifikační postup,“ uvedl po jednání předseda Senátu Přemysl Sobotka.
 
Kancelář Senátu připravila pro veřejnost další novinku, jak přiblížit Senát a jeho sídlo všem zájemcům. V měsících květnu a červnu probíhají komentované prohlídky Valdštejnské zahrady. Účastníci se na nich dozvědí nejen vše podstatné o architektuře, flóře a fauně zahrady stejně jako o sochařské výzdobě, ale také základní informace o Senátu, jeho složení a práci jeho orgánů. Prohlídky s fundovanými průvodci se konají pravidelně jednou týdně vždy v úterý od 15 hodin a každou první sobotu v měsíci v sudé hodiny od 10 do 16 hodin. Účast na prohlídce je lepší si rezervovat předem v Informačním centru Senátu, bližší informace o prohlídkách a rezervaci naleznete na webových stránkách Senátu.
 
Předseda Senátu Přemysl Sobotka uctil památku obětí holocaustu z terezínského ghetta i obětí nacistických zločinců z věznice pražského gestapa v terezínské Malé pevnosti. Pietní akt  Terezínská tryzna, jehož se předseda Senátu zúčastnil, se konal 17. května na Národním hřbitově v Terezíně za účasti téměř 1 500 lidí, mezi kterými byli přední čeští politici, zástupci politických vězňů, příbuzní obětí i terezínští občané. Ve svém projevu se předseda Senátu zamyslel nad tím, jak v dnešní době opět rostou projevy antisemitismu a politického extremismu, ale zároveň i určitá společenská apatie vůči tomuto jevu. Podle jeho slov někteří na projevy antisemitismu a extremismu reagují opožděně a nedůsledně, naopak vlivná mediální scéna někdy svou povinnost informovat veřejnost a kritizovat extremisty zaměňuje za povrchní, senzacechtivé psaní a panikaření. Přemysl Sobotka apeloval na to, abychom se v žádném případě nesmířili s projevy rasové, národnostní, náboženské či třídní nenávisti, ale abychom proti ní všichni důsledně bojovali.
 
Text: –kk-
Foto: Archiv Senát PČR


Odbor územní veřejné správy, redakce čtrnáctideníku Veřejná správa, 26.5.2009

vytisknout  e-mailem