Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Senát - tzv. náhubkový zákon k Ústavnímu soudu

Skupina 34 senátorů v čele s 1. místopředsedou Senátu Petrem Pithartem podala k Ústavnímu soudu žádost o přezkoumání novely trestního řádu, zákona o přestupcích a zákona o ochraně osobních údajů, kterou s účinností od 1. dubna prosadila Poslanecká sněmovna navzdory výhradám Senátu i médií. Jedná se o tzv. náhubkový zákon, který zakazuje zveřejňování informací o podezřelých a obviněných během trestního řízení. Tento zákaz navrhují senátoři zrušit stejně jako zákaz zveřejňování informací z policejních odposlechů. Naopak navrhují v zákoně ponechat zákaz zveřejnění osobních údajů obětí zločinů.

Na své 6. schůzi, která se konala 6. května, odsouhlasili senátoři vznik nového podvýboru, jenž byl zřízen Výborem pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice. Podvýbor by se měl zabývat sportem a jeho předsedou byl ustanoven senátor Karel Kapoun. Ten senátorům objasnil, proč by se měl jeden z orgánů Senátu zabývat problematikou sportu. Podle jeho slov by politici měli vnímat sport a vše, co se v něm v současné době děje. „Vnímám, že sport začíná mít velké problémy se systémem financování. Už byla valná hromada střešní organizace ČSTV a odhalila obrovské problémy ve struktuře a samozřejmě ve financování sportu jako takového,“ uvedl jeden z problémů ve sportu K. Kapoun. „Myslím si, že politici jako takoví by se neměli stranit této, dá se říci bohulibé činnosti, protože je v ní v dnešní době zaevidována, zaregistrována skoro čtvrtina obyvatelstva,“ dodal předseda nového Podvýboru pro sport. Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková při té příležitosti hovořila o zhoršujícím se zdravotním stavu celé naší společnosti i o roli sportu při výchově dětí a mládeže. „Sport je jediná činnost, která je schopna nahradit to, co jsme ztratili v rodinách, tj. přirozený způsob výchovy, kdy děti pracovaly spolu se svými rodiči, a tak přejímaly nejenom zvyky, tradice, dovednosti, schopnosti, ale také postoje a volní charakterové vlastnosti,“  uvedla mimo jiné A. Gajdůšková.

V souvislosti s faktem, že senátorům, kteří vykonávali funkci ministra české vlády skončil po demisi vlády výkon funkce, zařadila schůze Senátu jednotlivé bývalé členy vlády do senátních výborů. 8. května se tedy senátorka Daniela Filipiová stala členkou Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku, senátor Václav Jehlička členem Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice. Senátor Karel Schwarzenberg nyní pracuje ve Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost a senátor Alexandr Vondra ve Výboru pro evropské záležitosti.

Ve Výstavní síni Senátu můžete navštívit výstavu „Klobouk dolů - pokrývky hlavy význačných českých osobností“, kterou vedle Senátu připravilo Muzeum Novojičínska, Vojenský historický ústav Praha a Národní muzeum. Jsou zde instalovány klobouky a pokrývky hlavy slavných osobností 19. a 20. století, např. klobouk T.G. Masaryka či tropická přilba Emila Holuba. Autorem výstavy je Radek Polách z Muzea Novojičínska. Výstava je vůbec první prezentací výjimečného sbírkového materiálu kolekce klobouků a pokrývek hlavy významných osobností společenského a kulturního života ve střední Evropě. Základní soubor Muzea Novojičínska je doplněn o několik exponátů z partnerských institucí: Vojenského historického ústavu Praha, Národního muzea, Památníku dr. Emila Holuba v Holicích a soukromých sbírek. Výstava je uspořádána u příležitosti předsednictví České republiky v Radě Evropské unie a potrvá do 28. června. Ve všední dny je otevřena od 9.00 do 16.30 hod., o víkendech od 10.00 do 17.00 hodin.

Text: – kk-


Odbor územní veřejné správy, redakce čtrnáctideníku Veřejná správa, 19.5.2009

vytisknout  e-mailem