Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Senát - veřejný zájem v médiích, debata o zdravotnictví

Stálá komise Senátu pro sdělovací prostředky uspořádala 6. dubna v Senátu odborný seminář na téma Odpovědnost a veřejný zájem v rozhlasovém a televizním vysílání. Jednání, na jehož organizaci se podílela Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, zahájil předseda Rady Václav Žák. Cílem semináře bylo nejen seznámit účastníky s fungováním médií veřejné služby ve Velké Británii a v Německu, ale také s novými trendy v oblasti zajišťování veřejné služby. V rámci programu semináře byl i složitý a důkladný systém objektivního testování zavádění nových programů a služeb v BBC. Předseda Stálé komise Senátu pro sdělovací prostředky Jiří Oberfalzer závěrem uvedl, že tento seminář je důležitou součástí široké a názorově pestré diskuse o tom, co je služba veřejnosti či jaké pořady splňují její kritéria, která se v současné době u nás vede.
   
V Senátu se 8. dubna sešli lékaři, politici, zástupci pacientů i odborná veřejnost nad debatou o veřejném zdravotnictví. Akce byla součástí debat u tzv. Hranatého stolu, které pořádá 1. místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková ve spolupráci se Svazem pacientů. Již osmé kolo debat se zaměřilo na probíhající reformu zdravotní péče, a to konkrétně na její klíčové a zároveň sporné oblasti, kterými jsou poplatky ve zdravotnictví, standardy a nadstandardy.
  
Předseda Senátu Přemysl Sobotka se 9. dubna setkal s jordánským králem Abdulláhem II., který je v naší republice na oficiální návštěvě. Předseda Senátu po setkání uvedl, že jádrem diskuse mezi oběma státníky bylo rozvíjení vzájemných ekonomických vztahů a situace na Blízkém východě. Podle jeho slov se oba představitelé dohodli, že hospodářské vztahy obou zemí by měly být intenzivnější. Hovořilo se i o světové bezpečnosti a zvláště o terorismu. „V blízkovýchodních otázkách jsme se oba shodli, že budoucnost je v koexistenci dvou států – Izraele a Palestiny. Shoda mezi námi panovala i v tom, že žádný terorismus nemůže být tolerován. Král Abdulláh přirovnal terorismus k únoscům, kteří si jako rukojmí vzali vztahy mezi Izraelci a Palestinci, mezi křesťany a muslimy a dokonce vztahy mezi arabskými zeměmi navzájem. Řešení konfliktu na Blízkém východě musí mít dominový efekt. Zlepšení vztahů mezi Izraelem a Palestinou zlepší vztahy mezi Izraelem a dalšími arabskými zeměmi. To je pro budoucnost regionu klíčové,“ řekl Přemysl Sobotka. Zároveň jordánského krále ujistil, že současnou situaci velmi pozorně sleduje. V té souvislosti připomněl i svá nedávná setkání s palestinským prezidentem Abbásem a izraelským prezidentem Peresem.
  
Přijetí litevského prezidenta Valdese AdamkusePřijetí litevského prezidenta Valdese Adamkuse
Součástí oficiální návštěvy litevského prezidenta Valdese Adamkuse v České republice bylo i přijetí v Senátu. Tématem rozhovoru během přijetí byly možnosti rozvoje bilaterálních vztahů stejně jako evropské otázky. „Nejvíce času jsme strávili diskusí o energetice, o energetické bezpečnosti a o bezpečnosti obecně, zvláště ve vztahu k Rusku,“ uvedl po jednání předseda Senátu Přemysl Sobotka, který litevského prezidenta přijal 9. dubna. Podle jeho slov ho V. Adamkus informoval o vztazích s Ruskem a s Běloruskem. „Bohužel zaznělo, že snaha Litevců, ale i ostatních postsovětských republik o dobré vztahy s Ruskem je víceméně jednosměrná cesta,“ uvedl Přemysl Sobotka. „Shodli jsme se s panem prezidentem, že jen společný postup malých zemí Evropské unie může mít reálný vliv na Unii jako celek,“ dodal Přemysl Sobotka. „Přivítal jsem názor pana prezidenta Adamkuse, že energetická budoucnost Litvy leží v jaderné energetice. Nejde jen o dostatek energie, ale i o její ekologickou produkci a v neposlední řadě i snížení závislosti na velkých energetických mocnostech,“ doplnil předseda Senátu.
 
Text: -kk-
foto: Archiv Senátu PČR


Odbor územní veřejné správy, redakce čtrnáctideníku Veřejná správa, 16.4.2009

vytisknout  e-mailem