Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Představujeme strategii pro moderní úřady

Pohodlnější vyřízení úředních záležitostí a moderní klientský servis. Takový je hlavní cíl nové strategie Klientsky orientovaná veřejná správa 2030, kterou připravilo Ministerstvo vnitra a kterou dnes, 25. května 2020, schválila vláda. 

 

Na základě strategie projdou úřady veřejné správy v následujících deseti letech proměnou a přeorientují se na klienta a jeho individuální potřeby. Jedním z hlavních cílů nové strategie je poskytovat stejné služby na všech úřadech daného typu bez ohledu na místo trvalého pobytu klienta, tzv. místní příslušnost.

"Dnešní společnost je mobilnější než dříve, a proto musíme služby úřadů přizpůsobit a nevázat na trvalý pobyt klientů," vysvětluje ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s tím, že portfolio univerzálně dostupných služeb bude Ministerstvo vnitra dále rozšiřovat. "Už dnes můžeme požádat například o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz na kterémkoli úřadu obce s rozšířenou působností. Další na řadu by měly přijít např. rybářské lístky nebo agendy matričních úřadů," dodává ministr.

Zmíněné matriční úřady také projdou modernizací díky projektu eMatriky, který přenese nyní převážně listinnou agendu do elektronického prostředí. Bude možné si tak požádat např. o chybějící rodný list na jakékoli matrice.

Ke zvýšení přívětivosti úřadů pomůže větší důraz na inovace a komunikaci jednotlivých úřadů. Plánují se školení proklientského chování úředníků, další vzdělávání by mělo být určeno i pro zastupitele.

Více informací naleznete zde.

  

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

  

vytisknout  e-mailem