Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Datové schránky s novou tváří

Po více než třech letech provozu změní Klientský portál informačního systému datových schránek svou podobu. Od 30. července se jeho uživatelé setkávají se zcela novým vzhledem webové aplikace www.mojedatovaschranka.cz. Nové webové stránky jsou kompletně přepracované, přicházejí s novým, moderním a přehlednějším grafickým designem. 

 

 

 
Uživatele asi nejvíce potěší, že si již nebudou na svůj počítač muset instalovat žádný doplněk, aby mohli číst nebo odesílat datové zprávy. Podařilo se tedy přenést technologii elektronických formulářů, se kterou datové schránky pracují, přímo na naše zabezpečené servery. Uživatelé tak nepřijdou o žádnou funkcionalitu. Díky této změně bude také jednodušší používat datové schránky na mobilních zařízeních a na různých operačních systémech.
 
Nový portál také zvyšuje svoji bezpečnost. Komunikace mezi ním a uživateli bude nyní nově šifrována pomocí tzv. Extended validation (EV) SSL certifikátu – certifikátu s rozšířeným ověřením. Ten se pozná pomocí zeleně podbarveného adresního řádku webového prohlížeče, ve kterém je navíc uvedeno jméno držitele certifikátu – v případě datových schránek Ministerstva vnitra ČR. EV certifikát tak pomáhá snadněji odlišit pravé webové stránky od těch falešných. Další výhodou tohoto certifikátu je, že si jej nemusí uživatelé instalovat do svých počítačů, protože je standardně součástí většiny webových prohlížečů, resp. operačních systémů. [1]
 
Přechod na nový portál by uživatelům neměl dělat větší problémy. Práce s webovými stránkami je velmi intuitivní. Testování prováděli běžní uživatelé a nikdo neměl s prací v novém prostředí žádné vážné problémy. Nicméně i nadále je součástí stránek detailní nápověda a na informační lince datových schránek 270 005 200 budou připraveni všem pomoci.
 
Datové schránky v číslech:
  • Uživatelé odeslali k 29. červenci 2012 přes 90 milionů datových zpráv,
  • díky datovým schránkám ušetřili uživatelé skoro dvě a čtvrt miliardy korun,
  • datovou schránku má přes 487 tisíc orgánů veřejné moci, právnických osob, fyzických osob a podnikajících fyzických osob,
  • denně odešlou uživatelé až 200 tisíc zpráv, měsíčně téměř čtyři miliony,
  • průměrná úspěšnost doručení přihlášením je přes 97,3 % a neustále roste.
 
O Informačním systému datových schránek:
Datové schránky jsou elektronické úložiště určené ke vzájemné úřední komunikaci občanů i firem se státem, ke komunikaci občanů i firem mezi sebou a mezi orgány veřejné moci. Datovou schránku mají ze zákona zřízenou orgány veřejné moci, právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku a od 1. července 2012 také advokáti a daňoví poradci. Živnostníci nebo fyzické osoby si mohou o její zřízení požádat.
 
Absolutní počet odeslaných zpráv spolu s téměř maximálním počtem zpráv aktivně vyzvednutých dokazuje, že naprostá většina uživatelů nemá s jejich obsluhou problémy a schránky pravidelně využívá.


Mgr. Pavel Novák
ředitel odboru tisku a PR MV

Mgr. Marta Selicharová
tisková mluvčí České pošty


[1] Přesněji řečeno, součástí instalace většiny prohlížečů je tzv. kořenový certifikát, od něhož je EV certifikát použitý pro šifrování komunikace s datovými schránkami odvozen.

vytisknout  e-mailem