Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Informace pro cizince

-

English English version

UA_iko.jpg Informace pro občany Ukrajiny

ZÁKLADNÍ INFORMACE
DALŠÍ INFORMACE TÝKAJÍCÍ SE CIZINECKÉ AGENDY
-
PROVOZNÍ UPOZORNĚNÍ - provoz pracovišť OAMP MV
AKTUALITY
 • DATOVÉ SCHRÁNKY
  Pokud Vám byla podle zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, automaticky zřízena datová schránka pro podnikající fyzické osoby, odbor azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra Vám do této schránky nemůže písemnosti ve věcech podle zákona o pobytu cizinců doručovat. Pokud chcete, aby Vám byly písemnosti ve věcech podle zákona o pobytu cizinců doručovány do datové schránky, zřiďte si datovou schránku fyzické osoby.

 • INFORMACE PRO DRŽITELE TZV. KANADSKÝCH VÍZ VYDANÝCH OSOBÁM PRCHAJÍCÍM Z UKRAJINY
  Ministerstvo vnitra sděluje, že tzv. "kanadská víza", ("Temporary Resident Visa") vydaná osobám prchajícím z Ukrajiny do 10. února 2023, nebudou překážkou pro prodloužení dočasné ochrany. Toto se týká víz označených "V1" nebo "W1". Některá víza udělená Kanadou byla totiž vystavena ještě před účinností zákona č. 175/2022 Sb., který řešil střet víza a dočasné ochrany, a lze tak rozumět určité míře nervozity, která panovala z důvodu čekání na nabytí účinností novely tzv. Lex Ukrajina k prodloužení dočasné ochrany.
  Víza označená "W1" vydaná po 10. únoru 2023 budou překážkou pro prodloužení dočasné ochrany.
  Pokud jde o dočasnou ochranu, u které již byl vyznačen zánik z důvodu existence kanadského víza, je možné o ni požádat znovu (tj. nelze využít prodloužení).
  Existence vyznačeného kanadského víza je stále překážkou pro první udělení dočasné ochrany.
  Účast v programu USA Uniting for Ukraine s ohledem na svůj charakter není překážkou prodloužení dočasné ochrany.
  Existence "visitor" víza vydaného Velkou Británií s dobou platnosti do 6 měsíců není překážkou prodloužení dočasné ochrany.
  Překážkou je vízum označené jako "Ukraine Scheme" bez ohledu na dobu platnosti.

 • POZOR NA PODVODNÉ TELEFONÁTY!
  V posledních dnech zaznamenáváme zvýšené množství podvodných telefonátů. Volající se představují jako úřední orgány (Ministerstvo vnitra ČR, KACPU atd.) a snaží se od volaného vylákat osobní údaje, bankovní nebo jiné citlivé informace. Buďte obezřetní a nikdy tyto informace o své osobě po telefonu nesdělujte.

 • POSKYTOVÁNÍ BEZPLATNÉHO PRÁVNÍHO PORADENSTVÍ ADVOKÁTY PRO ŽADATELE O UDĚLENÍ MEZINÁRODNÍ OCHRANY
  Na základě uzavřené smlouvy mezi Ministerstvem vnitra a Advokátní kanceláří Volopich, Tomšíček & spol., s. r. o., je žadatelům o mezinárodní ochranu zajištěna možnost využít bezplatné právní služby (pdf, 408 kB).

 • UPOZORNĚNÍ
  Provoz pracovišť Odboru azylové a migrační politiky již není nijak omezen
  . Žádosti o pobytová oprávnění musí být podány v době či lhůtě stanovené zákonem, překážka v podobě omezení provozu pracovišť OAMP MV ČR odpadla.

  УВАГА
  Графік роботи відділів Департаменту з питань притулку та міграційної політики (ОАМП МВ ЧР) вже жодним чином не обмежен
  . Заяви на отримання дозволу на проживання мають бути подані у встановлені законодавством терміни, перешкоду у вигляді обмеженного графіку роботи робочих місць ОАМП МВ ЧР було усунуто.

 • MEZINÁRODNÍ OCHRANA
  Na základě mimořádného opatření odboru zdravotnického zabezpečení MV je pro podávání žádostí o udělení mezinárodní ochrany na území České republiky od soboty 19. února 2022 příslušné pouze přijímací středisko Zastávka.
  Adresa přijímacího střediska Zastávka je Havířská 514 664 84, Zastávka, Brno - venkov; Telefon 00420 546 411 130.

 • ZMĚNY V ZÁKONĚ O POBYTU CIZINCŮ
  Přehled změn v zákoně o pobytu cizinců s účinností od 2. srpna 2021 naleznete ZDE (pdf, 396 kB).

 • ZKOUŠKA Z ČESKÉHO JAZYKA - A2
  S účinností od 1. září 2021 se navyšuje úroveň zkoušky z češtiny pro účely získání trvalého pobytu na úroveň A2. Zkoušku této vyšší úrovně budou skládat občané třetích zemí, kteří podají žádost o trvalý pobyt 1. září 2021 a později. Více informací naleznete ZDE.
  Podrobné informace ke zkoušce z češtiny naleznete ZDE.​

-

  

  

Upozornění: Tyto webové stránky jsou v současné době ve výstavbě a jsou průběžně doplňovány. Obsah jednotlivých článků nelze považovat za kompletní znění zákona č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území ČR (pdf, 1,8 MB).

  


Odbor azylové a migrační politiky, 9. června 2023

vytisknout  e-mailem