Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Další krok k modernějším volbám. Politické strany se shodly na efektivnější správě voleb

Modernizaci a digitalizaci. Ty především přináší do volebního procesu nový návrh zákona o správě voleb. Volby tak čekají důležité novinky. Mezi ně patří například možnost zažádat o voličský průkaz na kterémkoliv obecním úřadě, zafixování termínu některých typů voleb nebo stálejší vymezení senátních obvodů. Na základě dohody z Poslanecké sněmovny zůstanou volby dvoudenní. Důkazem o politické podpoře změn připravených Ministerstvem vnitra je i to, že návrhy zákona nyní předkládají sami poslanci ze všech stran a hnutí zastoupených v Poslanecké sněmovně. 

Nejvýznamnější novinkou, kterou zákon zavádí, je vytvoření nového informačního systému. Ten bude spravovat Ministerstvo vnitra. Díky centrálně vedenému jednotnému seznamu voličů bude například mnohem jednodušší získání voličského průkazu. Nově o něj totiž občané budou moci požádat na kterémkoli obecním úřadě, a to bez ohledu na místo trvalého bydliště. Systém také dále umožní elektronický podpis petice na podporu kandidatury.

„Volby si bezpochyby modernizaci zaslouží. A zatímco posledních 20 let se o tom jenom mluvilo, my přecházíme od slov k činům. Mám velkou radost, že jsme se na změnách shodli napříč politickými stranami. Volební proces tak bude efektivnější a výrazně vstřícnější pro občany,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan. 

Mezi další novinky patří stálejší vymezení senátních volebních obvodů. Nově k jejich změně bude moci dojít maximálně jednou za 12 let. Návrh také počítá se zafixováním termínu komunálních, krajských a senátních voleb v prvním celém říjnovém týdnu. Tím se zamezí posouvání termínu voleb směrem k letním měsícům. Zjednodušení se také dočkají hlasovací lístky pro senátní a prezidentské volby. Současnou sadu totiž nahradí pouze jeden lístek. V neposlední řadě se také zavádí možnost hlasovat ze zahraničí i ve volbách do Evropského parlamentu.

K návrhům dvou zákonů, na jejichž přípravě se Ministerstvo vnitra podílelo, se nyní vyjádří vláda. Poslanecká sněmovna by je pak měla projednat ve zrychleném řízení.

Návrh počítá s účinností zákona od 1. ledna 2026.


Klára Dlubalová
odbor komunikace Ministerstva vnitra

vytisknout  e-mailem