Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Konec zbytečnému papírování. Vláda schválila novou zbraňovou legislativu

Digitalizace, zrušení zbytečného papírování a celkové zvýšení uživatelského komfortu pro legální držitele zbraní, to jsou hlavní benefity nové zbrojní legislativy z dílny Ministerstva vnitra. Nové zákony, na jejichž přípravě se podílela i odborná veřejnost, přitom nijak nerozvolňují ani nezpřísňují stávající podmínky, za kterých si lze pořídit a držet zbraň. 

 

Co fungovalo, zachovat a nedostatky odstranit. Tímto heslem se řídilo Ministerstvo vnitra při přípravě zákona o zbraních a střelivu a zákona o munici, které dnes, 24. května 2023, schválila vláda ČR. Dvojice zákonů přitom zcela nahradí stávající zákon, který je v mnoha ohledech zastaralý, byrokraticky nepružný a zbytečně komplikovaný. „Nedochází k žádnému zmírňování pravidel, ale ani ke zpřísňování už tak přísných nároků na legální držitele zbraní. Stále platí, že si zbraň neobstará jen tak někdo. Pokud však lidé pravidla splní, řada věcí pak pro ně bude jednodušší,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.

Jednou z hlavních změn je zrušení papírových dokladů a jejich nahrazení záznamem v centrálním registru zbraní. Ruší se také místní příslušnost, díky čemuž si držitelé zbraní už nebudou muset vyřizovat své záležitosti pouze v kraji, kde mají trvalý pobyt. Mnoho věcí navíc půjde vyřešit online přes Portál občana z pohodlí domova. Vedle toho dochází také úpravě kategorií zbraní. Zákon opouští značení, které svádělo k zavádějícímu porovnávání s kategoriemi uvedenými v evropské směrnici, snižuje také počet skupin zbrojních průkazů a zbrojních licencí. „Tím, že celý systém výrazně zjednodušíme, navíc uvolníme kapacity Policie ČR. Ty policisté využijí k intenzivnějším kontrolám a důslednému řešení skutečných bezpečnostních incidentů,“ dodal ministr vnitra Rakušan.

Návrhy zákonů byly průběžně konzultovány se zástupci odborné veřejnosti. Ministerstvo vnitra za tímto účelem znovuobnovilo expertní pracovní skupinu, která čítá přibližně 60 členů a ve které měli své zástupce například občanské spolky, podnikatelé, zkušební komisaři nebo akademická sféra.


Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem