Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Vláda jmenovala novou národní koordinátorku pro adaptaci a integraci uprchlíků z Ukrajiny a schválila převzetí sítě KACPU Ministerstvem vnitra

Vláda dnes jmenovala zmocněnkyni pro lidská práva Kláru Šimáčkovou Laurenčíkovou národní koordinátorkou pro adaptaci a integraci uprchlíků z Ukrajiny. Také schválila změnu v zajištění zázemí pro krajská asistenční centra pomoci Ukrajině. Ta od dubna převezme Ministerstvo vnitra. 

Vláda v loňském roce schválila strategický materiál řešení uprchlické vlny. Současně zřídila funkci národního koordinátora, na kterou byl dočasně jmenován ministr vnitra Vít Rakušan. Situace se však v posledním roce výrazně proměnila. Vzhledem k tomu, že již není potřeba využívat postupy krizového řízení a národní koordinátor bude aktuálně řešit především otázky spojené s adaptací a integrací uprchlíků, vláda dnes do funkce národní koordinátorky jmenovala Kláru Šimáčkovou Laurenčíkovou. Ta nově převezme i vedení strategické skupiny.

Vláda také schválila materiál, který řeší změnu v zajištění zázemí pro krajská asistenční centra pomoci Ukrajině, tzv. KACPU. Jejich činnost v současné době zabezpečují jednotlivé kraje, od 1. dubna 2023 síť asistenčních center převezme Ministerstvo vnitra. „Pro lidi, kteří k nám utíkají před válkou na Ukrajině, se nic zásadního nemění. Stále budou moci požádat o dočasnou ochranu ve všech krajích a v případech, kdy nebudou mít zajištěné ubytování, se obrátí na vyhrazená pracoviště,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan s tím, že všechny tyto služby budou na pracovištích poskytovány ve stanovených úředních hodinách. Ministerstvo vnitra rovněž zajistí nepřetržitý provoz na třech vybraných místech, kde budou lidé bez vlastního ubytování moci přespat a vyčkat do otevření standardních pracovišť. Zde jim potom vedle vyřízení žádosti o dočasnou ochranu pomohou i s ubytováním. Seznam všech pracovišť včetně úředních hodin a adres, kde bude od dubna možné požádat o dočasnou ochranu, vyřídit ubytování či přenocovat, bude zveřejněn na webu Ministerstva vnitra v průběhu měsíce března.


Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem