Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Akreditace pro Českou spořitelnu. Dalších 1,7 mil. klientů bude moci využívat služby veřejné správy přes internetové bankovnictví

Česká spořitelna se stala další bankou, které Ministerstvo vnitra udělilo akreditaci v rámci projektu Bankovní identity. I její klienti budou mít příští rok možnost přihlašovat se k elektronickým službám státu a veřejné správy přes údaje do internetového bankovnictví. 

Bez jakékoliv další registrace, pouze s přihlašovacími údaji do internetového bankovnictví. Česká spořitelna získala od Ministerstva vnitra akreditaci pro správu kvalifikovaného systému elektronické identifikace. Až 1,7 mil. klientů České spořitelny, kteří pravidelně využívají internetbanking, získá v roce 2021 jednoduchý a bezpečný přístup ke službám eGovernmentu. Jako první dostala akreditaci už v říjnu Československá obchodní banka. „Počet lidí, kteří získají jednoduchý přístup k elektronickým službám státu, vzroste ze dne na den o 1,7 milionu. Další důkaz o důležitosti projektu bankovní identity není potřeba,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Příkladem, kam se budou moci klienti České spořitelny pomocí svých přístupových údajů do internetového bankovnictví přihlašovat, je Portál občana, který funguje jako vstupní brána k elektronickým službám státu. Portál také např. zprostředkovává přístup ke službě eRecept a dalším, navíc je propojený s portály šesti desítek úřadů, z toho cca polovinu tvoří portály obcí. Přes Portál občana získají lidé přístup ke 130 službám, jako je výpis z bodového registru řidičů, z trestního rejstříku, výpis z insolvence, živnostenské oprávnění nebo informace o konci platnosti řidičského či občanského průkazu.
Zde najdete seznam kvalifikovaných poskytovatelů online služeb, k jejichž službám se lze přihlásit pomocí prostředků pro elektronickou identifikaci. Systémy Ministerstva vnitra jsou na nárůst počtu uživatelů připravené. Další informace o bankovní identitě naleznete zde, o Portálu občana zde, přihlášení je možné na tomto odkazu.

Další akreditace
Byť je tato akreditace druhá v projektu Bankovní identity, akreditace pro správu kvalifikovaného systému elektronické identifikace udělilo Ministerstvo vnitra v předchozích měsících také dalším společnostem. Historicky první byla společnost První certifikační autorita, druhá akreditace byla pro sdružení CZ.NIC.
Seznam udělených akreditací po nabytí právní moci průběžně aktualizujeme na této stránce. Seznam prostředků pro elektronickou identifikaci, které lze aktuálně využít pro přihlášení k online službám, jež jsou připojeny k národnímu bodu (NIA), najdete zde.
Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem