Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Pokračuje jednání o reformě migračního systému EU. Ministři vnitra se shodli na deklaraci proti terorismu

Pokračování diskuse o návrhu nového paktu o migraci a azylu i téma teroristických hrozeb po současných útocích v Evropě. Dnes se uskutečnila další videokonference ministrů vnitra zemí EU. Jan Hamáček spolu s ostatními ministry vnitra mj. podpořil společnou deklaraci proti terorismu. 

V pátek 13. prosince 2020 pokračovala formou videokonference diskuse o návrhu na komplexní reformu evropského migračního a azylového systému. Jednání vede Německo v rámci svého předsednictví Rady EU. „Reformu evropské azylové a migrační politiky prosazujeme dlouhodobě. Migrační krize ukázala chyby současného systému, které si už nemůžeme dovolit. Vítáme, že návrh klade důraz na omezení nelegální migrace zvýšením bezpečnosti vnějších hranic EU i posílením spolupráce se třetími zeměmi,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Česko podporuje i návrh, že by represivní aktivity měla doplňovat vyvážená solidarita bez povinného přerozdělování. „Povinné kvóty jsou červenou čarou, která je pro nás nepřekročitelná,“ dodal Hamáček s tím, že nalezení politické shody bude běh na dlouhou trať.

Společně proti terorismu
Ministři vnitra se také shodli na podpoře prohlášení proti terorismu, které navrhlo Německo jako reakci na nedávné teroristické útoky v Evropě. Novou protiteroristickou agendu představí Evropská komise 9. prosince 2020. „Terorismus a násilný extremismus je zlo, proti kterému musíme bojovat. Musíme účinně reagovat na teroristickou propagandu a nepodceňovat rizika,“ vysvětlil Jan Hamáček.

Prohlášení vyzdvihuje nutnost prevence polarizace společnosti, zabránění radikalizaci jedinců online i offline nebo nutnost rychle zajistit implementaci prvků, které zaručí další zlepšení výměny informací a podpoří bezpečnostní složky. Jako jeden z dalších prvků jmenuje deklarace detenci a vyhošťování rizikových osob, stejně jako nutnost zabránit, aby zahraniční bojovníci vstupovali na území EU bez ohledu na to, zda jsou, či nejsou jejími občany.Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem