Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Vláda schválila návrh zákona, který umožní volit lidem v karanténě

Dnes, 17. srpna 2020, schválila vláda návrh zákona předložený Ministerstvem vnitra, který v podzimních volbách umožní hlasovat osobám, jež jsou kvůli koronaviru v izolaci či karanténě. Návrh rovněž navyšuje odměny členům okrskových volebních komisí o 500 Kč. 

Ministerstvo vnitra připravilo návrh zákona, který umožní hlasovat osobám s nařízenou karanténou nebo izolací z důvodu ochrany veřejného zdraví před nemocí covid-19 ve volbách do zastupitelstev krajů a do Senátu konaných ve dnech 2. a 3. října 2020 a 9. a 10. října 2020.

"Situace související s koronavirem je naprosto bezprecedentní. V karanténě se ocitá řádově více osob než kdy dříve a je legitimní jim zajistit možnost vykonat jejich volební právo," řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). "Dále zvýšíme odměny pro členy volebních okrskových komisí o 500 Kč," dodal ministr vnitra.

Návrh je určen pro osoby, jimž nařídila karanténu nebo izolaci krajská hygienická stanice nebo praktický lékař. Zákon též umožní hlasování voličům umístěným v zařízeních, která byla rozhodnutím krajské hygienické stanice uzavřena.

Pro tuto skupinu osob se zavádí tři možnosti zvláštního způsobu hlasování:

  • Hlasování v drive-in volební místnosti z automobilu - tato volební stanoviště budou zřízena v každém okresu, bude jich tedy 78. Stanoviště budou uzpůsobena pro průjezd motorového vozidla, jejich vybavení zajistí armáda. Hlasovat může volič ve středu ve volebním týdnu od 7 do 15 hodin.
  • Hlasování v pobytovém zařízení sociálních služeb, které bylo uzavřeno - pokud krajská hygienická stanice nahlásí uzavřená zařízení na svém území krajskému úřadu, ten do nich vyšle speciální komisi pro hlasování. Hlasovat bude možné od čtvrtka volebního týdne od 7 hodin do pátku volebního týdne do 18 hodin.
  • Hlasování do zvláštní přenosné schránky - pokud občan v nařízené karanténě či izolaci nemůže využít drive-in hlasování, může do čtvrtka volebního týdne do 20 hodin oznámit krajskému úřadu, že žádá příjezd speciální volební komise v ochranných prostředcích. Tuto komisi budou tvořit členové drive-in týmu a přijedou s přenosnou schránkou za občanem domů. Hlasování bude probíhat od pátku volebního dne od 7 hodin do soboty 14 hodin.
     

Zvláštní způsoby hlasování a sčítání hlasů budou zajišťovat speciální hlasovací komise složené ze tří vojáků a zapisovatele jmenovaného krajským úřadem.

  

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

  

vytisknout  e-mailem