Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Opatření během podzimních voleb bude nově řešit speciální skupina

Epidemiologická opatření během podzimních voleb do zastupitelstev krajů a do Senátu bude řešit pracovní skupina, k jejímuž založení dal dnes, 21. července 2020, pokyn ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). 

 

Pracovní skupina se bude zabývat epidemiologickými opatřeními během podzimních voleb. Podílet by se na ní měli zástupci Ministerstva vnitra a Ministerstva zdravotnictví. „Požádám o součinnost Ministerstvo zdravotnictví, aby pro volby navrhlo adekvátní hygienická opatření k zabránění šíření nákazy. Musíme zajistit ochranu zdraví veřejnosti,“ uvedl ministr vnitra. Pracovní skupina bude řešit i volební právo lidí v karanténě. „Nechci v žádném případě nikomu upírat jeho ústavní právo volit, zároveň ale musíme hledat zákonnou cestu, jak to lidem v karanténě umožnit a zda vůbec,“doplnil Jan Hamáček.

Podle stávající legislativy je karanténa považována za překážku výkonu volebního práva. Pro volby do krajských zastupitelstev platí toto pravidlo již od roku 2000, pro senátní volby od roku 1995. „V posledním půlroce čelíme naprosto bezprecedentní situaci, kterou jsme od vzniku samostatné České republiky nezažili. V takovém rozsahu na ni nepamatuje ani česká legislativa. To by měla pracovní skupina zohlednit,“ uvedl ministr s tím, že by pracovní skupina měla prověřit všechny možnosti včetně využití speciálních mobilních uren či volebních komisí.

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations 

vytisknout  e-mailem