Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministerstvo vnitra připraví novelu ústavního zákona o bezpečnosti

Vláda ČR dnes přerušila projednávání novely zákona o ochraně veřejného zdraví. Ministerstvo vnitra připraví novelu ústavního zákona o bezpečnosti. Ministerstvo je přesvědčeno, že je potřeba stanovit jasná ústavně zakotvená pravidla upravující situaci, kdy je ohroženo zdraví občanů. Ústavní zákon o bezpečnosti by se tak měl rozšířit o nový krizový stav pro případ epidemie. 

Je třeba si přiznat, že náš právní řád na takto rozsáhlou epidemii nepamatoval. Měnit pouze obyčejný zákon, jako je zákon o ochraně veřejného zdraví, je z našeho pohledu nedostatečné a do budoucna by to státu neumožnilo efektivně čelit pandemických krizím, jako je ta současná,“ vysvětluje Jan Hamáček, proč je třeba jít cestou změny ústavního zákona.

Ministerstvo vnitra proto bude navrhovat novelu ústavního zákona o bezpečnosti ČR, která by měla v rámci krizových stavů pamatovat i na specifický stav epidemie. Na úrovni ústavního zákona o bezpečnosti ČR je nutné stanovit pravidla pro flexibilní ochranu veřejného zdraví obyvatelstva, ale také demokratickou kontrolu vlády zákonodárnou mocí.

Podle odborníků z Ministerstva vnitra by zasahování do práv osob v době ohrožení veřejného zdraví mělo mít do budoucna jasně stanovený ústavní rámec a být nezpochybnitelné, křišťálově čisté a nemělo by nabízet prostor pro kreativní výklady. Rovněž musí být zajištěna politická kontrola Poslanecké sněmovny vůči vládě s jednoznačně stanovenými pravidly. „Takto významná změna ale nemůže být přijata v době legislativní nouze. Chci, abychom ji ve Sněmovně řádně projednali. Do budoucna tak získáme právně nezpochybnitelný nástroj, jak chránit zdraví našich občanů,“ uvedl ministr Hamáček.

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations 

vytisknout  e-mailem