Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Konzultace s českými výrobci, testování či distribuce, o tom dnes jednalo vedení Ústředního krizového štábu

Pod vedením ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) dnes opět jednala Stálá pracovní skupina Ústředního krizového štábu. Ta tvoří vedení ÚKŠ, koordinuje práci jednotlivých pracovních skupin a předává informace vládě. 

Dnes začne komunikace Hasičského záchranného sboru a Ministerstva vnitra s šesti českými výrobci špičkového high-end materiálu, jako jsou celoobličejové masky či filtry účinnější než respirátory FFP3. Od těchto firem bude na základě krizového zákona přednostně nakupovat stát. „Jsme připraveni odebrat velkou část produkce masek CM6 od Gumáren Zubří nebo špičkových filtrů od Sigmy Lutín. Dnes začneme jednat se všemi šesti firmami o harmonogramu a množství. Jde o první velký krok ve spolupráci s českým průmyslem,“ upozornil Jan Hamáček na skutečnost, že Ministerstvo vnitra české výrobce neopomíjí a stát kromě stabilních dodávek spotřebního materiálu podpoří i výrobce speciálních ochranných prostředků.

Vedení ÚKŠ řešilo také otázku distribuce a testování. Podle Jana Hamáčka je důležité, aby stejně jako Ministerstvo vnitra zveřejnily aktuální statistiky dodaného a rozvezeného zboží také kraje. „Zítra odpoledne budu mít videokonferenci s hejtmany. Budu mj. chtít, aby i kraje zveřejňovaly, jaké prostředky a kam distribuovaly. Jen tak zabráníme dalším spekulacím,“ doplnil. Stálá pracovní skupina také informovala, že Ministerstvo vnitra pracuje na zajištění potřebného množství testovacích sad a je v případě potřeby schopné uvolnit už dodané rychlotestery na plošné testování.

„Mezidobý nárůst nakažených klesl ze 45 % na 10 %. To nám dává naději, že opatření vlády fungují. Ještě ale není čas k oslavám ani k uvolňování opatření. Prosím, ještě vydržte,“ dodal ministr vnitra.


Důležité odkazy:

  • průběžné aktualizovaný seznam distribuovaných ochranných prostředků za MV zde,
  • seznam firem, od kterých bude jejich výrobky přednostně nakupovat stát zde,
  • průběžně doplňované informace o ÚKŠ včetně statutu zde,
  • informace k současné situaci zveřejňujeme i na twitterovém účtu @vnitro,
  • kontakt pro domácí výrobce ochranných pomůcek a zdravotnického materiálu na covpoint@mpo.cz,
  • webové stránky pro výrobce zde.


Struktura ÚKŠ

Řídící orgán ÚKŠ, tedy Stálá pracovní skupina se schází každý den od pondělí do pátku na Ministerstvu vnitra prezenčně. Jejími členy jsou zástupci ministerstev vnitra a zdravotnictví včetně hlavní hygieničky, policie, Hasičského záchranného sboru, armády a dále předsedové pracovních skupin a zástupce Asociace krajů. Ostatní části ÚKŠ jednají formou videokonference. Kompletní krizový štáb jedná jednou týdně ve středu, pracovní skupiny včetně ekonomického poradního týmu dle potřeby.

Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations 

vytisknout  e-mailem