Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Stop obchodu se zdravím. Ministr vnitra požádal o zajištění 680 tisíc roušek ve skladu v Lovosicích

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes požádal hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka, aby využil svého práva a na základě krizového zákona zajistil 680 tisíc roušek a další ochranný a zdravotnický materiál, který policie nalezla ve skladu v průmyslovém centru v Lovosicích. Hejtman Bubeníček ministrovi vnitra vyhověl. 

Sklad využívala firma, která měla původně zásilku dodat Ministerstvu zdravotnictví. Firma se však na poslední chvíli pokusila cenu za roušku mnohonásobně zvýšit. Ministerstvo zdravotnictví proto požádalo o součinnost policii. „Nepřipadá v úvahu, aby se kdokoliv takto nemorálně obohacoval na situaci, kdy jsou zdravotníci i běžní občané v ohrožení života. Proto jsem požádal hejtmana Bubeníčka, aby v souladu se zákonem konal a roušky zajistil,“ uvedl Jan Hamáček. Podle ministra vnitra také existovalo podezření, že roušky budou vyvezeny mimo Českou republiku. Část roušek zůstane pro potřeby lidí v Ústeckém kraji, část využijí složky IZS.

Zajištění dle krizového zákona znamená, že firma dostane za zboží řádně zaplaceno, nicméně v hodnotě reálné ceny výrobků. „Jde o naprosto mimořádné rozhodnutí, ale stejně tak mimořádná je vzhledem k šíření koronaviru i současná situace. Ve stavu nouze musíme k ochraně obyvatel využít všechny legální prostředky,“ dodal Jan Hamáček.


Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations 

vytisknout  e-mailem