Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministři vnitra EU podpořili Řecko. Česko okamžitě posílá materiální pomoc, nabízí 50 policistů a 1 milion EUR

Řecko v souvislosti se situací na hranicích s Tureckem požádalo EU o materiální podporu. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) proto rozhodl o okamžitém odeslání pěti kamionů humanitární pomoci. Pokud o to Řecko požádá, je Ministerstvo vnitra připraveno poslat na řecko-turecké hranice až 50 policistů a 1 mil. EUR na další ochranu hranic. Podle ministra musí vnější evropská hranice zůstat uzavřená nelegální migraci. 

O české pomoci Řecku, bránícímu vnější hranici EU před desetitisíci migrantů, které do Evropy pouští Turecko, informoval Jan Hamáček v úterý 4. března 2020 na mimořádné radě Ministrů vnitra EU v Bruselu. Ministři vnitra včetně Jana Hamáčka vyjádřili naprostou podporu Řecku v jeho snaze udržet hranici uzavřenou s tím, že přiliv migrantů z roku 2015 se nesmí opakovat. „Řecko brání hranice za nás za všechny a zaslouží si pomoc. Tu materiální dovezou hasiči v rámci dnů, pokud si Řecko řekne o finanční pomoc či policisty, budeme jednat stejně rychle,“ uvedl ministr vnitra. Jan Hamáček také ocenil, že Evropská komise rozšíří operace Frontexu a na podporu Řecka okamžitě uvolní až 700 mil. EUR. „Vyslali jsme jasný signál. Vnější hranice EU je pro nelegální migranty uzavřená a Turecko musí dostát svým závazkům. My dohody dodržujeme a nenecháme se vydírat,“ doplnil Hamáček po jednání v Bruselu.

Hamáček zopakoval stanovisko zemí skupiny V4, že jediným řešením je důrazná ochrana vnější hranice EU, nikoli přerozdělování migrantů. Ministři vnitra EU také slíbili pomoc a spolupráci státům západního Balkánu, pokud budou aktuální situací postiženy. Zemím západního Balkánu Česko pomáhá dlouhodobě z vlastní iniciativy i v rámci V4. Od roku 2015 poslalo Česko hlavně do Severní Makedonie, Bosny a Hercegoviny a Srbska pomoc za více jak 230 mil. Kč. Kromě toho z České republiky od vypuknutí migrační krize odjelo na Balkán pomoci bránit hranice 1700 policistů.  


Pomoc Česka

Hasičský konvoj čtyř nákladních vozů a tahače s návěsem odjede do Řecka v pátek. Poveze několik tisíc položek, o které si Řecko požádalo, např. spací pytle, nafukovací matrace nebo topení do stanů. Pomoc v hodnotě 2,5 mil. Kč uhradí Ministerstvo vnitra z rezervy svého programu Pomoc na místě. Pokud Řecko požádá, je mu vnitro připraveno ze stejného programu poslat na ochranu hranic jeden milion EUR v hotovosti. „Jsme také schopní Řecku rychle poslat až 50 policistů. 20 v rámci Frontextu a jeho týmu rychlé reakce na hranicích, dalších třicet pak v rámci bilaterální pomoci,“ dodal Jan Hamáček s tím, že Řecko zatím o vyslání policistů nepožádalo.


Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations 

vytisknout  e-mailem