Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Delegace V4, Rakouska a Spojeného království v Praze jednaly o vnitřní bezpečnosti po  brexitu

Ministerstvo vnitra (MV) dnes, 30. ledna 2020, uspořádalo v Praze setkání zástupců zemí V4, Rakouska a Spojeného království (UK). Hlavním tématem byla budoucí spolupráce v oblasti vnitřní bezpečnosti po brexitu. 

Dnešní setkání delegací na úrovni náměstků navázalo na pražské jednání ministrů V4 a Rakouska v listopadu loňského roku. Hlavní diskuse se vedla o budoucí spolupráci EU a UK v oblasti vnitřní bezpečnosti. Záměrem je maximálně využít přechodné období od 31. ledna do 31. prosince 2020 a vyjednat takovou podobu partnerství v oblasti vnitřní bezpečnosti, aby pachatelé trestné činnosti nemohli zneužívat důsledky brexitu. Za MV se setkání účastnil mj. náměstek člena vlády Jakub Kulhánek. „Jedenáctiměsíční přechodné období je příležitost, jak vyjednat dobrou dohodu o budoucí spolupráci se Spojeným královstvím v oblasti vnitřní bezpečnosti, protože jeho role při zajišťování bezpečnosti Evropy bude zásadní i po brexitu,“ uvedl s tím, že je nutné např. zachovat maximální výměnu informací prostřednictvím Europolu nebo v rámci Jmenné evidence leteckých cestujících tzv. PNR.

Budoucí oboustranně výhodné partnerství by mělo zahrnovat efektivní výměnu informací, podporu operativní spolupráce mezi orgány vymáhajícími právo a soudní spolupráci v soudních věcech. „Chceme výměnu informací zachovat na co nejvyšší úrovni, nejen v oblasti terorismu a mezinárodní trestné činnosti, ale pro celou oblast vnitřní bezpečnosti,“ dodal náměstek Kulhánek. Kromě terorismu by mělo jít např. o potírání násilného extremismu, boj proti hybridním hrozbám a dezinformacím, boj proti nelegální migraci a kyberbezpečnost.
Země EU také budou hledat řešení, kdy by UK po brexitu neměla být připojená k Schengenskému informačnímu systému.

Práva občanů
Ještě před jednáním V4, Rakouska a UK proběhlo bilaterální setkání delegací MV a UK zaměřené nejen na vnitřní bezpečnost, ale i na práva občanů po brexitu. MV britskou stranu informovalo, že dokončuje nová doporučení pro občany UK v Česku, která v nejbližší době zveřejní. Cílem je popsat současný stav a dát občanům UK informace, jaké další kroky musejí v přechodném období podniknout, pokud na našem území chtějí zůstat. Budoucí vztah mezi občany EU a UK by pak měl být založen na rovnováze práv a povinností a zaručovat rovné podmínky na trhu.Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations 

Odkazy do noveho okna

vytisknout  e-mailem