Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministr vnitra jednal s předsedou vlády Severní Makedonie

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) jednal dnes, 10. dubna 2019, se severomakedonským předsedou vlády Zoranem Zaevem a dalšími zástupci severomakedonského parlamentu. Hlavními tématy byl boj proti nelegální migraci, spolupráce bezpečnostních složek a možný vstup Severní Makedonie do EU a NATO. 

 

Jan Hamáček vyzdvihl podíl Severní Makedonie na uzavření západobalkánské migrační trasy. Slíbil, že Česká republika je i nadále připravená Severní Makedonii podporovat: „Jsme země, která pomáhá, ne jen slibuje. Severní Makedonie se může nadále spolehnout na českou pomoc, ať už finanční, nebo personální,“ uvedl ministr vnitra s tím, že se snažíme řešit problémy nejblíže jejich vzniku. Jak ministr, tak i předseda vlády Zaev ocenili skvělou nejen policejní spolupráci mezi oběma zeměmi.

Mimo migrační problematiku a spolupráci bezpečnostních složek jednání dominoval možný vstup Severní Makedonie do NATO a EU. Ministr vnitra ocenil pokrok a reformy, které Severní Makedonie na cestě do struktur NATO a EU udělala: „Otevírat NATO a potažmo EU směrem k západnímu Balkánu je podle mě ten jediný správný způsob plného zajištění bezpečnosti v Evropě. Pouze stabilní Balkán přispěje k omezení nelegální migrace do Evropy,“ uvedl Jan Hamáček. Česká republika je podle něj také připravená nabídnout Severní Makedonii všechny své zkušenosti s transformací armády a reformy systému, které má z doby před vstupem ČR do NATO a EU.

Klára Pěknicová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem