Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Ministr vnitra navštívil při zahraniční cestě na západní Balkán Albánii

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) jednal 8. dubna 2019 v albánské Tiraně se svým protějškem Sanderem Lleshajem. Spolu s policejním prezidentem plk. Janem Švejdarem a generálním ředitelem HZS ČR genmjr. Drahoslavem Rybou tak zahájil čtyřdenní zahraniční cestu do Albánie, Severní Makedonie a Srbska. 

 

Pracovní cestu na západní Balkán zahájil ministr vnitra Jan Hamáček návštěvou Albánské republiky, kde se potkal s albánským ministrem vnitra Sanderem Lleshajem. Ministři na jednání hovořili především o spolupráci obou zemí na bezpečnostních projektech, které řeší nelegální migraci na Balkánském poloostrově. „Stabilita a bezpečnost západního Balkánu je pro Českou republiku prioritou. Musíme pokračovat v naší spolupráci tak, abychom zabránili znovuotevření západobalkánské migrační trasy,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček. Podle něj je společným zájmem obou zemí, ale i Evropské unie a dalších balkánských zemí budování celkové připravenosti na nejrůznější negativní scénáře. „Jsme také připraveni poslat Albánii policisty a techniku, pokud by se situace na západobalkánské trase vyhrotila," doplnil ministr vnitra s tím, že to je jediný účinný nástroj, jak řešit nelegální migraci do Evropy. Ministři spolu také probrali aktuální dění v Řecku, kde řada migrantů uvěřila dezinformaci o otevřených řeckých hranicích.

Jan Hamáček ocenil, že albánská vláda ratifikovala dohodu o působení Frontexu na území Albánie, která vstoupí v platnost 1. května 2019. Česká policie již Frontexu nabídla vyslání policistů na ostrahu albánské strany řecko-albánské hranice. Nyní čeští policisté působí na řecké straně v oblasti Ioannina.

Česká republika pokračuje v bezpečnostně rozvojové spolupráci s Albánií. V předchozích letech ČR s Albánií realizovala řadu projektů zaměřených především na oblast boje proti organizovanému zločinu a na drogovou a kybernetické kriminalitu. Aktuálně zástupci Kriminalistického ústavu pomáhají kolegům z Albánského forenzního institutu s přípravami na akreditaci jejich laboratoře dle mezinárodních standardů. Ministerstvo vnitra nabídne Albánii v případě potřeby v rámci rozvojového programu další součinnost. Ministr vnitra Jan Hamáček na závěr ocenil kvalitní a dlouhodobou spolupráci na operativní úrovni v boji proti terorismu a radikalizaci. V následujících dnech navštíví Severní Makedonii a Srbsko.

Klára Pěknicová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem