Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Mezinárodní konference Čtvrtstoletí spolu. Československo a Podkarpatská Rus

V Národním archivu na Chodovci se ve dnech 28. a 29. března 2018 koná mezinárodní konference Čtvrtstoletí spolu. Československo a Podkarpatská Rus. Zároveň byla včera, 28. března 2018, v hale Národního archivu slavnostně otevřena panelová výstava připomínající přináležitost Podkarpatské Rusi k Československu. 

 

V Národním archivu je uloženo množství archivních fondů a sbírek vztahujících se ke správě území dnešní Zakarpatské Ukrajiny v období, kdy bylo součástí Československé republiky. Při příležitosti oslav 100. výročí vzniku republiky proto Národní archiv pořádá mezinárodní konferenci a doprovodnou panelovou výstavu upomínající na „československou Podkarpatskou Rus“. Záštitu celé akci poskytl ministr vnitra Lubomír Metnar. 
 
Dlouhou dobu byly osudy Podkarpatské Rusi chápány jako jakýsi přívěsek československých dějin. V posledních letech však vzrůstá zájem nejen o historii této nejvýchodnější části meziválečného Československa, ale také o tamní události v letech druhé světové války, a to až do připojení tohoto regionu k SSSR. Mezinárodní konference i výstava se věnuje politickým, správním, ale i kulturním a hospodářským aspektům příslušnosti Podkarpatské Rusi k Československé republice.
 
Bližší informace jsou k dispozici na webových stránkách Národního archivu.
https://www.nacr.cz/2018/02/22/narodni-archiv-pripravuje/

vytisknout  e-mailem