Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

V Česku působí téměř devadesát asistentů prevence kriminality, další přibudou v novém roce

Celkem 87 asistentů prevence kriminality působících ve 26 městech České republiky se setkalo ve středu 12. prosince 2012 v budově Ministerstva vnitra s pracovníky odboru prevence kriminality, aby diskutovali o své práci a sdíleli své zkušenosti. Zúčastnili se také zástupci městských policií, Police ČR a samospráv měst, kde se projekt Asistent prevence kriminality realizuje.  

Projekt Asistent prevence kriminality považuji za jeden z nejúspěšnějších programů, který jsme za posledních 17 let v oblasti prevence kriminality spustili,“ konstatovala ředitelka odboru prevence kriminality MV Jitka Gjuričová a ocenila dosavadní práci, kterou asistenti vykonávají. „Projekt plánujeme v příštím roce rozšířit do Karlových Varů, Svitav, Valašského Meziříčí či Teplé,“ doplnila ředitelka. 

 
Připomněla, že cílem projektu je nejenom snížení počtu spáchaných trestných činů  přestupků v sociálně vyloučených lokalitách, ale i například udržování veřejného pořádku a prevence sousedských sporů. „Záměrem také je, aby asistenti prevence kriminality získali nové dovednosti a zkušenosti, a zvýšili tak své šance na pracovním trhu,“ vysvětlila ředitelka Gjuričová. Po ukončení projektu mohou podle ní najít uplatnění například u obecní policie i u komerčních bezpečnostních subjektů. 
 
„Byla nám nabídnuta pomocná ruka, musíme si jí vážit a tvrdě pracovat. Nejdůležitější pro nás je udělat si pořádek hlavně mezi sebou,“ řekl jeden z romských asistentů prevence kriminality Milan Horváth, který působí v Děčíně. Zdůraznil, že je třeba zaměřit se především na děti žijící v sociálně vyloučených lokalitách a přesvědčit je například, aby začaly brát vážně školu. Jejich prostřednictvím je pak možné také pozitivně působit na jejich rodiče.
 
Neformální, srdečnou diskusi moderoval lektor a supervizor Zdeněk Pankrác, který asistenty provázel odbornou přípravou a všechny je osobně zná. Zazněly v ní spontánní osobní zkušenosti asistentů i jejich mentorů a všechna vystoupení potvrzovala zaujetí a nadšený přístup k této práci. Na závěr setkání dostali přítomní pamětní listy oceňující jejich práci. 
 
Projekt Asistent prevence kriminality běží po dvou liniích. První, “evropská“ linie je financována z evropských fondů (OPLZZ) a v jejím rámci je od 1. července 2012 zaměstnáno po dobu dvou let 50 asistentů prevence kriminality v 11 lokalitách a třech krajích. Více na  ESF - Asistent prevence kriminality  
 
Druhá,“národní“ linie je financována ze státního rozpočtu České republiky – Ministerstva vnitra a je součástí Programu prevence kriminality. V jeho rámci působí v současné době 37 asistentů prevence kriminality. Více na Úsvit - Asistent prevence kriminality  
 
 
Pavel Novák
ředitel odboru tisku a PR
Odkazy do noveho okna

f_01.jpg

Jitka Gjuričová, ředitelka odboru preven... 

Detailní náhled

f_02.jpg

f_02.jpg 

Detailní náhled

f_03.jpg

f_03.jpg 

Detailní náhled

f_04.jpg

f_04.jpg 

Detailní náhled

f_05.jpg

f_05.jpg 

Detailní náhled

f_06.jpg

Radek Jiránek, odbor prevence kriminalit... 

Detailní náhled

f_07.jpg

f_07.jpg 

Detailní náhled

f_08.jpg

f_08.jpg 

Detailní náhled

f_09.jpg

f_09.jpg 

Detailní náhled

f_10.jpg

f_10.jpg 

Detailní náhled

f_11.jpg

f_11.jpg 

Detailní náhled

f_12.jpg

f_12.jpg 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem