Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Realizace akce „ASIA“

Návrhy na zahájení trestního stíhání jednoho policisty, třech bývalých policistů a dvou civilních osob byla ukončena společná akce specialistů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, Inspekce Policie České republiky a Vrchního státního zastupitelství v Olomouci s pracovním názvem ASIA. 

Případem se detektivové začali zabývat již v červnu loňského roku. Prvotní informace hovořily o tom, že na Moravě by měla působit skupina osob, která vydírá tamní podnikatele. První výsledky práce detektivů ukázaly, že do trestné činnosti by mohli být zapojeni bývalí a i současní policisté.
 
Výsledkem několikaměsíční společné práce je obvinění jednoho policisty z Krajského ředitelství Policie České republiky Jihomoravského kraje, Územního odboru Služby kriminální policie a vyšetřování Brno - venkov, tří bývalých policistů a dvou civilních osob. Trestní stíhání celé skupiny probíhá vazebně.
  
Obvinění jsou podezřelí z následující trestné činnosti:
  • zneužití pravomoci úřední osoby
  • vydírání
  • přijetí úplatku
  • účast na organizované zločinecké skupině
 
V případě prokázání viny hrozí obviněným podle konkrétního podílu na trestné činnosti v horní hranici až dvanáctileté tresty odnětí svobody.
 
Členové této organizované skupiny, muži ve věku od 35 do 58 let, jsou podezřelí ze založení zločinecké skupiny, jejímž účelem bylo dosahování zisků v rozsahu od několika desítek tisíc až po částku deseti milionů korun. Finanční prostředky měli obvinění získávat vydíráním podnikatelů, kteří provozovali živnostenskou činnost a byli v minulosti zejména pro hospodářskou trestnou činnost prověřováni policií.
 
Výše popsanou trestnou činností se měla skupina zabývat od roku 1998 a počet poškozených v současné době počítáme na téměř dvě desítky. Jeden muž z této zločinecké skupiny se v roce 2010 stal obětí dosud neobjasněné vraždy.
 
Podle dosavadních výsledků vyšetřování však lze předpokládat, že někteří poškození se ze strachu se svým problémem nikomu nesvěřili a jejich konečný počet bude tedy vyšší. Abychom zadokumentovali veškerou trestnou činnost obviněných, obracíme se s žádostí o spolupráci na další možné poškozené. 
 

VÝZVA OBČANŮM

Vzhledem k závažnosti, nebezpečnosti a velkému rozsahu trestné činnosti, která měla být touto skupinou spáchána, vyzýváme ke spolupráci občany, kteří se mohli stát další obětí obviněných.
 
Občané, kteří se v tomto regionu setkali s nabídkou možnosti ovlivnění prověřování policie, se mohou obracet cestou Operačního střediska Inspekce Policie České republiky na telefonní číslo 974 839 734.
 
 
 
plk. Mgr. Pavel Hanták
tiskový mluvčí ÚOOZ
 
kpt. Mgr. Radka Sandorová, DiS.
tisková mluvčí Inspekce Policie ČR

vytisknout  e-mailem