Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Inspekce ukončila akci „BALTAZAR“

Úspěchem této akce pracovníků Inspekce Policie České republiky je podání rovnou čtyř návrhů na zahájení trestního stíhání. V jednom případě se jedná o policistu Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy, Služby kriminální policie a vyšetřování. Další tři návrhy se týkají civilních osob. Policista je podezřelý ze spáchání trestných činů zneužívání pravomoci veřejného činitele a přijímání úplatku. Dvě civilní osoby jsou podezřelé ze spáchání trestných činů návodu k trestnému činu zneužívání pravomoci veřejného činitele a trestného činu podplácení. Jedna civilní osoba je podezřelá z trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele ve formě organizátorství. 

V průběhu prověřování tohoto případu se podařilo pracovníkům inspekce zdokumentovat trestnou činnost podezřelého policisty, který na svém pracovišti vyslechl v červenci roku 2009 osobu ve věci, která nijak nesouvisela s jím prověřovaným případem, pro který tento úkon konal. Provedením výslechu byla porušena podmínka právní pomoci z Lichtenštejnska a zmařeno jiné trestní řízení, v rámci kterého vzniká České republice škoda 111.000.000,- Kč.
 
Jako odměnu za výslech policista od svých spolupachatelů převzal částku převyšující 20 tisíc korun českých.
 
Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 1 byl podán návrh na zahájení trestního stíhání podezřelého policisty i všech tří civilních osob, které státní zástupce akceptoval. Vedení Krajského ředitelství Policie České republiky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy bylo vyrozuměno o protiprávním jednání svého podřízeného.
 
Trestnost činu byla posuzována dle zákona účinného v době, kdy byl spáchán - Trestní zákon č. 140/1961 Sb.
 
   
kpt. Mgr. Radka Sandorová
tisková mluvčí Inspekce Policie ČR
tel. č. 603 190 937

vytisknout  e-mailem