Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

V roce 2007 klesl počet odposlechů téměř o 30%

Dne 9. července 2008 se uskutečnila tisková konference po zasedání vlády, na němž byla předložena k projednání Analýza úkonů dle § 88 odst. 1, 2 a § 158d odst. 2, 3, 6 trestního řádu za rok 2007, týkající se odposlechů a záznamů telekomunikačního provozu a sledování osob a věcí. 

Prezentovaná problematika je velice citlivou záležitostí, která na jedné straně významně napomáhá v boji s nejzávažnější trestnou činností, zároveň však představuje velmi zásadní prolomení základních práv a svobod člověka. Proto je nezbytné tyto úkony podrobit co nejdůslednější kontrole. Ministr vnitra Ivan Langer řekl: "Jsem přesvědčen, že jsme udělali krok vpřed pro posílení důvěryhodnosti orgánů činných v trestním řízení. První analýza podle nové metodiky ukázala, že počet odposlechů v roce 2007 oproti roku 2006 klesl o téměř 30%. To je velmi výrazný pokles. Kromě kompletní nové metodiky zpracování analýzy byly zavedeny velmi důsledné vnější i vnitřní kontrolní mechanismy pro zacházení s těmito materiály. Skupina lidí, která se touto problematikou zabývala, odvedla obrovský kus práce."
 

Analýza je rozčleněna do pěti hlavních oblastí

Kromě úvodu a závěru jsou to:

  • Metodika zpracování (popisuje metodiku zpracování analýzy a princip a postup sběru údajů včetně identifikování problematických oblastí při sběru dat, obsahuje také srovnání s analýzou za rok 2006);
  • Rozbor současného stavu (obsahuje informace o právní i interní úpravě platné v roce 2007, o postupu oprávněných subjektů při využívání úkonů včetně podmínek jejich nasazení, o kontrolních mechanismech a informace o ochraně a bezpečnosti informací při využívání úkonů odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu a sledování osob a věcí);
  • Statistické vyhodnocení (obsahuje zpracování trestné činnosti a nasazování úkonů odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu a sledování osob a věcí u Policie ČR a Inspekce ministra vnitra, včetně rozboru využívání těchto institutů na jednotlivé druhy trestné činnosti a vyhodnocení efektivity jejich využívání. U ostatních orgánů činných v trestním řízení jsou uvedeny pouze souhrnné statistické údaje).
     

Cílem analýzy je nejen zpracování statistického vyhodnocení úkonů za rok 2007, které bude sloužit jako materiál pro srovnání s analýzami vytvořenými v průběhu let minulých i budoucích. Záměrem je též poskytnout základní informace o právní i interní úpravě v oblasti využívání odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu a sledování osob a věcí, včetně popisu postupu při jejich využívání, popisu kontrolních mechanismů a ochrany a bezpečnosti informací. Popsán a vyhodnocen je také současný princip sběru dat pro analýzu, který v rámci Policie ČR a Inspekce MV zajišťuje nově vytvořený informační systém zhotovený pro tento účel.

  

Jana Malíková
ředitelka odboru a tisková mluvčí

  

Odkazy do noveho okna

Ministr vnitra Ivan Langer

Ministr vnitra Ivan Langer 

Detailní náhled

Ministr vnitra Ivan Langer (1)

Ministr vnitra Ivan Langer (1) 

Detailní náhled

Ministr vnitra Ivan Langer (2)

Ministr vnitra Ivan Langer (2) 

Detailní náhled

Ministr vnitra Ivan Langer (3)

Ministr vnitra Ivan Langer (3) 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem